Ev Ev Dolaşarak Kadınlara Haklarını Anlatıyorlar

19 Temmuz 2011

Medya73 / 19.07.2011

Kahta Kadın ve Çocuk Hakları Derneği üyeleri sokak sokak, ev ev gezerek kadınlara haklarını anlatıyor.

Kahta Kadın ve Çocuk Hakları Derneği üyeleri sokak sokak, ev ev gezerek kadınlara haklarını anlatıyor.

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde kadın ve çocuklara yönelik bilgilendirme çalışmaları yapan Kahta Kadın ve Çocuk Hakları Derneği vatandaşlara bilgiler veriyor. Kahta’nın genelinde özellikle kadınlarla bire bir görüşen derneğin görevlendirdiği uzmanlar kadınlara haklarını anlatmanın yanı sıra aile, ailenin önemi, ailenin fonksiyonları, ideal aile ortamı, aile içi sağlıklı iletişim, evliliğin önemi, zorunlu ve erken yaşta evlilik, zorunlu ve erken yaşta evliliklerin nedenleri, zorunlu ve erken yaşta evliliklerin sakıncaları, zorunlu ve erken yaşta evliliklerin sonuçları, çocukların eğitime kazandırılması, kadın ve çocukların hakları gibi konularda da bilgiler veriyorlar. Bu çalışmalar, Derneğin İçişleri Bakanlığı ile ortak yürüttüğü ‘Erken ve Zorunlu Evliliklerin Önlenmesi’ projesi kapsamında yürütülüyor.

Kahta Kadın ve Çocuk Hakları Derneği Başkanı Emine Kardeş, kendisinin de erken yaşta istemediği biriyle evlendirildiğini bu nedenle böyle bir çalışma yapmanın çok önemli olduğunu ifade etti.

Kimsenin haberdar olmadığı aileler ve bireylerle bire bir görüşme fırsatı yakaladıklarını söyleyen Emine Kardeş, “Görüştüğümüz insanlara aile ve evlilik hakkında bilgiler vermeye çalışıyoruz. Bu iki başlık altında kadınlara kendi haklarını ve çocuklarının haklarını da anlatıyoruz. Herkes tarafından bilindiği gibi bir toplum ailelerin hayata kattığı olumlu şeylerle güç kazanır. Bizim toplumumuzda aileler ve özellikle kadınlar üzerinde kısıtlama söz konusu olduğu için toplumda da bir çarpık yaşam tarzı oluşuyor. Biz bunu önlemek yada olabildiğince azaltmak için kadınlarla bire bir görüşüp aile, evlilik ve kendi hakları hakkında bilgiler veriyoruz. Bununla birlikte erkeklere de eşlerine ve çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini anlatıyoruz. Yaptığımız çalışmalardan memnunuz. Oldukça yüksek verim alıyoruz. Çalışmalarımız devam edecektir” dedi.