Eskişehir’de bebek ölümleri azaldı

11 Kasım 2009

 

Eskişehir Gündem / 10.11.2009

İl Sağlık Müdürlüğünce yenidoğan canlandırma programı eğitimleri Yimpaş Otel’de yapıldı. Sağlık Müdürü Hüseyin S. Fidan, Müdür Yardımcısı Dr. O.Koray Arberk’inde katıldığı, 4 gün süren eğitimlere 17 çocuk doktoru ve 25 ebe katıldı.Eğitimleri Konya Sağlık Müdürlüğü’nden gelen Neonatal Resitasyon eğitimcisi Dr.Canan Doğan, OGÜ’den Prof.Dr.Neslihan Tekin, Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nden Uzm.Dr.Berna Şener, Uz.Dr.Mehmet Kuşku, Ebe Gülay Şükür,Ebe Gülay Başağaç, Ebe Nermin Atıcı ve Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi’nden Ebe İlkay Sivrican’in verdiği eğitim toplantılarının son gününde, Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Koray Arberk konuyla ilgili şunları söyledi; “Bakanlığımız tarafından uygulanmakta olan “Sağlıkta Dönüşüm Programında” anne ve çocuk sağlığına özel önem verilmektedir. Bu çerçevede yapılan çalışmalarla anne ve çocuk sağlığında hızlı iyileşmeler kaydedilmekle birlikte, henüz yapılması gerekenlerin tümü yapılabilmiş değildir. Bu nedenle zaman zaman özel sağlık programları uygulamaya konulmaktadır. Bunların biriside Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğünün yürüttüğü “Yenidoğan Canlandırma Programı”dır.”

Arberk, “Tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmektedir. Bunların % 19’u doğum sonrası asfiksiye bağlı kaybedilmektedir. Bir başka deyişle uygun yaklaşımla dünyada her yıl bir milyon yenidoğan kurtulabilecektir. Asfiksili (solunum sıkıntısı içersindeki) bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Yenidoğan bakımı anlamında, ülkemizde erken anne sütü uygulamaları programlı ve yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Bu kapsamda temel resusitasyon (Yeniden canlandırma) uygulamalarının da yerleştirilebilmesi için bu konuda eğitim almış ve standart uygulamaya sahip personelin yetiştirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.
 
“Eskişehir, Türkiye ortalamasının altında”
Arberk, “Eskişehir ili olarak diğer birçok alanda olduğu gibi bebek ölümleri konusunda da oldukça ileri bir aşamadadır. Türkiye’deki genel gelişim hızı takip edilmekte ve daima bir adım önde bulunulmaktadır. Türkiye’de yıllar içerisinde bebek ölümleri hızla azalmaktadır. 1993 yılında yüzde 0.53 olan bebek ölüm hızı, 1998 yılında % 0.43, 2003 yılında yüzde 0.29 ve 2008 yılında yüzde 0.18 oranlarına inmiştir. İlimizde ise 2008 yılı bebek ölüm hızı her zaman olduğu gibi Türkiye ortalamasının altında gerçekleşerek yüzde 0.12 olmuştur” diye konuştu.