Eşi terk edince 13 yaşındaki kayınbiraderini öldürdü

31 Mart 2011

 

Milliyet / 31.03.2011

 

SİVAS’ta evi terk eden eşine kızan 23 yaşındaki Mehmet Ali G. tarafından okul önünden kaçırılan ilköğretim öğrencisi 13 yaşındaki Ahmet Karakaya’nın cesedi, Gümüşdere Beldesi yakınlarındaki derede bulundu. Polis tarafından gözaltına alınan enişte Mehmet Ali G., çocuğu öldürdüğünü itiraf etti. Şüphelinin, kayınbiraderini ellerini ve ayaklarını bağlayarak dereye soktuğu ve suda boğduktan sonra cesedin yüzeye çıkmaması için de üzerine büyük bir taş koyduğu belirlendi.

 

Kent merkezinde oturan işsiz Mehmet Ali G., 2008 yılında görücü usulüyle Ayfer G. ile evlendi. Çiftin 2010 yılında, ’Melike’ adını verdikleri bir kız çocukları oldu. Kavga, yaralama ve tehdit suçlarından 9 ayrı dava dosyası bulunan, bunlar arasındaki bir suçtan dolayı girdiği Tokat Cezaevi’nden 10 gün önce tahliye olduğu öğrenilen Mehmet Ali G. ile eşi arasında bir süre sonra geçimsizlik nedeniyle tartışmalar çıkmaya başladı. Ayfer G., boşanmak istediğini söyleyerek evi terk edip, babasının evine gitti. Eşini dönmesi için ikna etmeye çalışan ancak başarı sağlayamayan Mehmet Ali G., Ayfer G.’yi fikrinden vazgeçirmek için kayınbiraderini kaçırmaya karar verdi. Mehmet Ali G., geçen pazartesi, Abdulvahabi Gazi Mahallesi’ndeki Abdulvahabigazi İlköğretim Okulu 7/A sınıfında okuyan kayınbiraderi Ahmet Karakaya’yı teneffüse çıktığı sırada okul önünden alarak kaçırdı.

 

Çocuklarının akşam eve dönmemesi üzerine aile polise başvurarak yardım istedi. Polisin yaptığı araştırmada şüpheler enişte Mehmet Ali G.’nin üzerinde yoğunlaştı. Mehmet Ali G.’nin ailesinin merkeze 45 kilometre uzaklıkta bulunan Gümüşdere Beldesi’nde oturduğu bilgisi üzerine jandarma ve polis ekipleri arama çalışmasını bu bölgeye kaydırdı. Arazide yapılan çalışmalardan sonuç alınamazken, şüphelinin ailesinin yanına geldiğini belirleyen ekipler eve baskın düzenledi. Operasyonda, Mehmet Ali G. ve çoban arkadaşı 28 yaşındaki Mustafa K. gözaltına aldı.

 

SUDA BOĞUP CESEDİNİN ÜZERİNE TAŞ KOYMUŞ

 

Sorguda suçunu itiraf eden Mehmet Ali G., kayınbiraderini öldürdüğü bölgeyi gösterdi. Şüphelinin sorgusunda, okulun önünden kaçırdığı Ahmet Karakaya’yı 2 gün boyunca belde yakınlarındaki bir ahırda tuttuğu, ardından da çoban arkadaşı Mustafa K. ile birlikte 5 kilometre uzaklıktaki araziye götürdüğü belirlendi. Mehmet Ali G.’nin, ellerini ve ayaklarını kravat ve okul kıyafeti ile bağladıktan sonra dereye soktuğu kayınbiraderini, suda boğduğu, yüzeye çıkmaması için de cesedin üzerine büyük bir taş parçası koyduğu ortaya çıktı. Şüphelinin yer göstermesi sonucu yapılan araştırmada ceset su içerisinde bulundu.

 

Olay yerine giden polis ve jandarma ekipleri ayrı ayrı inceleme yaptı. İl Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan da Özel Harekat timleriyle olay yerine giderek incelemelerde bulundu. Olay yerinde yapılan incelemeden sonra Ahmet Karakaya’nın cesedi otopsi yapılmak üzere Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morguna getirildi.

 

Şüpheli Mehmet Ali G. ile arkadaşı Mustafa K.’nın polisteki sorgusu sürüyor.

 

AİLE SAVCILIĞA BAŞVURMUŞ

 

Kaçırılarak öldürülen Ahmet Karakaya’nın, 4 çocuklu Bekir-Ayşe Karakaya çiftinin en küçük çocukları olduğu belirlendi. Ailenin en büyük çocuğunun şüpheli Mehmet Ali G. ile evli olan Ayfer G. olduğu belirtildi. Yapılan araştırmada, şüphelinin kayınpederi Bekir Karakaya’nın geçen şubat ayı içinde Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunarak damatlarının kendisini tehdit ettiği yönünde suç duyurusunda bulunduğu belirlendi.

 

OTOSTOPLA BELDEYE GİTMİŞLER

 

Kayınbiraderi Ahmet Karakaya’yı öldürdüğü iddia edilen Mehmet Ali G.’nin yaklaşık 7 ay önce küçük yaşta bir kız çocuğuna tacizde bulunduğu gerekçesi ile cezaevine girdiği, bu olayın hemen ardından ise eşi Ayfer G.’nin henüz 1 yaşında olan bebeğiyle birlikte ailesinin evine giderek boşanma kararı aldığı öğrenildi. Tutuklu bulunduğu Tokat Kapalı Cezaevi’nden 10 gün önce tahliye olan Mehmet Ali G.’nin, cezaevindeyken eşinin babasını arayarak tehdit ettiği belirlendi. Şüphelinin cezaevinden çıktıktan sonra görüştüğü eşini ikna etmeye çalıştığı, Ayfer G. eve dönmeye yanaşmayınca da kardeşini kaçırmaya karar verdiği belirlendi.

 

ÖLÜME YÜRÜYEREK GİTTİ

 

Şüpheli Mehmet Ali G.’nin olay günü Abdulvahabi Gazi İlköğretim Okulu önüne tek başına yaya olarak gittiği, teneffüste arkadaşları aracılığı ile kayınbiraderi Ahmet Karakaya’yı yanına çağırdığı, sonra da onunla birlikte yürüyerek okuldan uzaklaştığı öğrenildi. Mehmet Ali G.’nin eşiyle barışmak için ne yapması gerektiği gibi çeşitli sorular sorduğu Karakaya ile yaklaşık 2 kilometre yürüyerek Gümüşdere Beldesi yol ayrımına geldiği belirlendi. Şüpheli ile kayınbiraderinin burada yoldan geçen araçlara otostop çekerek durdurdukları, bu şekilde 3 araç değiştirerek Gümüşdere Beldesi’ne ulaştıkları saptandı. Şüphelinin daha sonra da belde dışındaki ahıra götürduğü kayınbiraderinin el ve ayaklarını kravat ve bez parçaları ile bağladığı ortaya çıktı. Mehmet Ali G.’nin burada olayı çoban arkadaşı Mustafa K.’ya anlattığı, çobanın ise kendisinin polislerce arandığı bilgisini ona verdiği tespit edildi.

 

Arandığını öğrenen Mehmet Ali G.’nin ahırda tuttuğu kayınbiraderi Ahmet Karakaya’yı daha önce çobanlık yaptığı için iyi bildiği araziye götürüp derede boğduğu, cesedin su yüzeyine çıkmaması için de üzerine büyük bir taş parçası koyduğu belirlendi. Şüphelinin üç gün boyunca cep telefonunu da kapatarak arazide gizlendiği öğrenildi.

 

POLİSTEN ŞAŞIRTMA TAKTİĞİ

 

Belde yakınlarındaki araziyi tarayan Sivas Emniyet Müdürlüğü Cinayet Masası ekipleri, şüpheliyi yakalabilmek için farklı bir plan yaptı. Buna göre, ekipler, köy meydanında halkın duyabileceği şekilde şüpheliyi burada bulamadıklarını ve beldeye geleceğini düşünmediklerini, araçlarıyla başka bölgede arama yapmak üzere ayrılacaklarını söyleyip belde dışına çıktı. Polis araçlarının beldeden ayrılmasından sonra sivil ekipler yaya olarak kimseye fark ettirmeden yeniden araziye çıkarak Mehmet Ali G.’nin ailesinin beldede oturduğu evini dürbünlerle izlemeye aldı. Şüphelinin çoban arkadaşı Mustafa K., polislerin beldeden ayrıldığını iletince Mehmet Ali G. akşam saatlerinde ailesinin beldedeki evine geldi. Şüphelinin eve girdiğini gören polis ekipleri, seri operasyonla Mehmet Ali G.’yi yakaladı.

 

İNTİKAM İÇİN CİNAYET İŞLEMİŞ

 

Şüphelinin ilk sorgulamasında önce olayı inkar ettiği, ardından ise itiraf ettiği bildirildi. Mehmet Ali G., ifadesinde, eşinin kendisinden boşanmak istediğini, bundan vazgeçirmeye çalışmasına rağmen ikna edemediğini, bunun üzerine intikam amacı ile kayınbiraderi Ahmet Karakaya’yı kaçırmaya karar verdiğini söyledi. Şüphelinin daha sonra eşinin ailesini arayarak oğullarını kaçırdığını, karısının eve dönmemesi halinde onu öldüreceğini söylediği ortaya çıktı.

 

ÇANTASI SIRASININ ÜSTÜNDE KALDI

 

Eniştesi tarafından öldürülen Ahmet Karakaya’nın pazartesi günü kaçırıldığı Abdulvahabi Gazi İlköğretim Okulu’nda olay nedeniyle sıkı tedbir alındı. Teneffüslerde öğrencilerin bahçeye çıkmasına izin verilmedi. Karakaya’nın eğitim gördüğü 7/A sınıfındaki arkadaşlarının cinayetten haberdar olmadığı ve sadece onun kaçırıldığını bildikleri öğrenildi. Bu arada, Ahmet Karakaya’nın kaçırıldığı gün okulda bıraktığı çantasının ise halen sırasının üzerinde durduğu görüldü.

Karakaya’nın cenazesi, otopsi işleminin ardından akşam saatlerinde toprağa verilecek.