Eşcinsel oğlunu öldürdü

22 Ekim 2012

 

Milliyet / 22.10.2012

 

Diyarbakır’da 3 ay önce 18 yaşındaki R.Ç’nin öldürülmesiyle ilgili baba ve iki amcası hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede, sanıklardan M.Ç’nin, maktul R.Ç’nin babası, M.A.Ç ve S.Ç’nin de amcası olduğu belirtildi.

Sanıkların Cumhuriyet Başsavcılığı’nca alınan beyanlarında, atılı suçu işlemediklerini belirterek, maktulün olaydan 1 hafta önce evden kaçtığını ve kendisinden bir daha haber alamadıklarını anlattıkları kaydedildi.

R.Ç’nin annesi G.Ç’nin de oğlunun, babası ve amcaları tarafından öldürüldüğünü düşünmediğini, bu nedenle onlardan şikayetçi olmadığını belirtti.

Gizli tanıklar anlattı

İddianamede, ifadeleri bulunan birinci gizli tanık, maktulün cinsel eğilimlerinin farklı olduğunu, bu davranışına babası ve ailesinin karşı geldiğini, bu nedenle R.Ç’yi öldürmeye karar verdiklerini kaydetti.

İkinci gizli tanık ise olay günü bazı şahısların bir genci tartaklayarak, aracın bagajına koymaya çalıştıklarını, gencin bağırdığını bu esnada şahıslardan birinin elindeki silahla bir el ateş ettiğini gördüğünü, ancak nereye ateş edildiğini görmediğini anlattı.

Bu arada sanıklardan S.Ç’ye ait otomobilde yapılan incelemede, aracın bagaj kısmında bir adet mermi deliğinin olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

”Fikir ve eylem birliği içerisinde hareket edildi”

İddianamede, yapılan soruşturma, dinlenen tanık beyanları ve şüpheli ifadeleri ile tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, şüphelilerin ”fikir ve eylem birliği içerisinde birlikte hareket ederek, kendilerini rezil ettiğini düşündükleri, değişik cinsel eğilimleri bulunan maktul R.Ç’yi öldürmeye karar verdikleri” belirtildi.

Sanıkların söz konusu eylemlerini icra etmek için R.Ç’yi her yerde aradıkları, suç tarihinde geceleyin maktulü buldukları, döverek aracın bagajına koydukları ve maktulü baş kısmından bitişik atış mesafesinden ateş ederek öldürdükleri kaydedilen iddianamede, şüphelilerin daha sonra maktulü Diyarbakır- Elazığ karayolundaki Üç Kuyular mevkisinde bulunan Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi yakın bir yere attıklarının anlaşıldığı ifade edildi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

İddianamede, maktulün babası olan sanık M.Ç ile amcaları M.A.Ç ve S.Ç hakkında TCK’nın 82/1. maddesi uyarınca ”Tasarlayarak yakın akrabayı öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.