Erzurum’da “Çocuk Hakları” Semineri

15 Mayıs 2012

 

Haberler / 15.05.2012

 

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ahmet Emre Bilgili, çocukluk çağında, çocukluğun yaşanmasının doğal bir hak olduğunu ifade etti.

 

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, çocukluk çağında,çocukluğun yaşanmasının doğal bir hak olduğunu ifade etti.

 

Uluslararası Dadaş Film festivali kapsamında “Çocuk Hakları” semineri düzenlendi.

 

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İl Özel İdaresi Meclisi salonunda düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, çocukların fikirlerinin her alanda dikkate alınmasının toplumun gelişmesi açısından önemli olduğunu ifade etti.

Sivil anayasa hazırlanırken, çocuk haklarına önem verilmesinin önemine değinen Bilgili, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Türkiye nüfusunun üçte biri çocuklardan oluşuyor. Çocuk konusu tartışılırken konunun iktisadi, hukuki ve sosyal yünü olduğunu unutulmamalıdır. Anayasa hazırlanırken, sadece hukukçu milletvekillerinin görüşleri değil, her kesimden vatandaşın görüşlerine önem verilmelidir. Sivil anayasa hazırlanırken çocuklarında düşüncelerine önem verilmelidir. Anayasadan önce ‘çocuk yasa’ yapılmalıdır. Çocukluk çağında, çocukluğun yaşanması doğal bir haktır. Çocuk işçi çalıştırılması bu yönde önemli bir ihlaldir”

 

Hükümetin aile konusunda yaptığı düzenlemeleri başarılı bulduklarını belirten Bilgili, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulmasının bu yönde atılan önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Erzurum  AA