Erken yaşta evlendirilen 300 kadınla birebir görüştü

16 Ocak 2014

Habercity.net / 16.01.2014

Diyarbakır haberleri işte Türkiye’nin çocuk gelinler gerçeği detaylar habercity.net

DiYARBAKIR HABER CiTY NET: Diyarbakir Büyükşehir Belediyesi Kadin Sorunlarini Araştirma ve Uygulama Merkezi, (DiKASUM) erken yaşta evlendirilen 300 kadinla birebir görüştü. Görüşme sonucu ortaya çikan gerçekler tüyler ürpertti.

Türkiye`nin en önemli sorunlarindan biri olan çocuk gelinler ile ilgili DiKASUM bir araştirma yapti. Araştirmanin temel konusunu, erken yaşta yapilmiş evlilikler ve çocuk gelinler oluşturdu. Özellikle alt sosyo-ekonomik yapiya sahip ailelerin yaşadiği Hasirli, Aziziye, Ben u Sen ve Yeniköy semtlerinde, çamaşir evlerinden yararlanan kadinlardan erken yaşta evlendirilenler, araştirmanin ana grubunu oluşturdu. Çamaşir evlerinin seçilmesinin amaci, araştirma ekibi açisindan sağladiği kolayliklar, ileriye dönük planlanan hizmetlere, veri oluşturma ve gruba kolay ulaşabilme olasiliği oldu. Yapilan araştirmada kadinlarla tek tek görüşülürken, görüşmeler 45 dakika kadar sürdü. Araştirma sonucu elde edilen veriler, SPSS programi ile değerlendirildi.

ÇOCUK GELiNLERiN YÜZDE 73`Ü OKUR-YAZAR DEĞiL
Araştirmayi erken yaşta evlendirilmiş, `Çocuk Gelinler` oluştururken, çocuk gelinlerin çoğunluğunun, şu anda genç erişkinlik ile orta yaş ve üzerinde yaşamlarini sürdürdüğü kaydedildi. Çocuk gelinlerin eğitim durumlarina bakildiğinda, yalnizca yüzde 12`sinin okur-yazar olduğu, yüzde 73`ünün okur-yazar olmadiği saptandi. Araştirmaya katilan kadinlarin medeni durumuna bakildiğinda, resmi nikahla evli olanlarin oraninin yüzde 86.3 olduğu ancak hala imam nikahiyla evliliğini sürdürenlerin oraninin yüzde 12.3 olduğu görüldü. Araştirmaya katilan kadinlarin eşlerinin çalişma durumlarina bakildiğinda, genel olarak vasifsiz iş ve alanlarda çaliştiklari saptandi. Çocuk gelinler, evlendirildiklerinde eşlerinin iş durumlarina ilişkin olarak da kandirildiklarini dile getirdi.
Araştirmada yer alan 300 kadinla yapilan görüşmelerde, çocuk gelinken başlarindan geçen anilar da yer aldi. `Dayim beni zorla kendi komşusuna verdi. Mobilyaci dediler, seyyar satici çikti. Eşim her gün hasta olduğunu söyleyerek çalişmiyor. Evlendikten hemen sonra mevsimlik işçi olarak götürüldüm` ifadeleri araştirmada yer aldi.

`EVDEN BiR BOĞAZ DAHA EKSiLiR`
Yapilan araştirmada çocuk gelinlerin kardeş sayisinin 9 ve üstünde yiğilma göstermesi, çocuk gelin olgusuna kalabalik ailelerde, yoksul ailelerde ve eğitim düzeyi düşük ailelerde daha yüksek oranda rastlandiği görülmekte. Çocuk gelinler evlendirilme sebeplerini `evden bir boğaz daha eksilir` cümleleri ile ifade etti. Çocuk gelinlerin yüzde 45.7`sinin başlik parasi karşiliğinda evlendirildikleri ortaya çikti.

Araştirmaya katilan kadinlarin ilk evlilik yaşlarinda bakildiğinda, yarisindan fazlasinin 15 yaşini tamamlamadan evlendirildikleri ortaya çikti. Çocuk yaşta evlendirilen kadinlar, `12 yaşindaydim, 13`e giriyordum`, `Ben `yağmur gelini` idim`, `ilk gece hastanelik oldum`, `O, 70 yaşindaydi, ben 13 yaşina yeni basacaktim`, `Ona çocuklari ile birlikte bende baba diyordum, daha sonra kumam beni uyararak ismiyle hitap etmemi istedi`, `12 yaşindaydim, 13 yaşina yeni basacaktim`, `Daha göğüslerim bile çikmamişti`, Yukarida Allah var, beni gelin ettiklerinde ben dişarida oyun oynuyordum` ifadelerini kullandi. Araştirmada, çocuk gelinlerin evlenme şekillerine bakildiğinda, yüzde 72`sinin evlendirilirken `rizasinin` olmadiği görüldü. Öte yandan, çocuk gelinlerin yüzde 30`undan fazlasinin, eşini daha önce hiç görmeden gelin olduğu ortaya çikti.

ÇOĞU DAHA ADET OLMADAN EVLENDiRiLiYOR
Araştirmaya katilan kadinlarin yüzde 87,7`sinin, evlendikten sonra `ev üstüne gittiği` saptanirken, ev üstüne gidenlerin önemli bir oraninin kendilerine ait bir odalari bile olmadiği belirlendi. Yapilan araştirmada çocuk gelinlerinin yüzde 75`inin evde alinan kararlarda söz haklarinin olmadiği belirlenirken, çocuk gelinlerin büyük bir bölümünün henüz adet görmeden evlendirildikleri gözlemlendi. 300 kadinla yapilan görüşmede, 234 çocuk gelinin hiçbir cinsel bilgisi olmaksizin evlendirildiği görüldü. Çocuk gelinlerin yüzde 62`sinin ilk gece sorun yaşadiği belirtilirken, ilk kez doğum yapan çocuk gelinlerin hastane yerine evde doğum yaptiği belirlend