Ensest yasada olacak

16 Aralık 2013

Hürriyet / 16.12.2013

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA

Çocuğun cinsel istismarını önleme, ‘ensest’i mevzuatta ayrı bir suç türü olarak düzenleme amacının da yer aldığı Ulusal Çocuk Hakları Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın detayları belli oldu. 10 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayınlanan planda, şunlar dikkat çekiyor:

ÇALIŞANLARA ÖZEL İNCELEME

Çocuklarla ya da çocuklar için çalışan, özellikle onlarla aynı ortamda bulunacak olan personelin seçiminde özel ihtimam gösterilmesi için gerekli yasal ve idari düzenlemeler yapılacak.
Çocuğun cinsel istismarı suçunda, failin niteliğine göre suçların tarif edilmesi ve çocuğun menfaatine uygun biçimde müeyyide uygulanmasını sağlamak üzere gerekli düzenlemeler yapılacak, ‘ensest’ mevzuatta ayrı bir suç türü olarak düzenlenecek.

ÇOCUK BİLGİ MERKEZİ KURULACAK

Duruşmalarda gizlilik ilkesi daha hassasiyetle uygulanacak. Özellikle karar duruşmalarının aleni yapılması ve çocuğun afişe olması engellenecek.

Türkiye Çocuk Bilgi Merkezi oluşturulacak. Burada, 18 yaş altı bireylere ilişkin tüm bilgileri görmeyi sağlayacak bir veri toplama sistemi oluşturulacak.

100 bin istismar için 50 bin dava

İNSAN Hakları Derneği’nin (İHD) İnsan Hakları Panoraması etkinliğine katılan avukat Tülay Bingöl, çocuk hakları ve ihlalleriyle ilgili konuştu. Adalet Bakanlığı verilerine göre sadece 2012’de çocuk istismarı suçundan 100 bin olayın adli makamlara ulaştığını, bunların sadece 50 binine dava açıldığını belirten Bingöl, şunları söyledi: “Gerçek rakamların daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Çünkü mağdur çocuklar, korkudan bildirim yapmaktan çekiniyorlar.”
Burcu PURTUL UÇAR