Engelli Çocuklara ve Ailelerine Yönelik Rehber Kitap

11 Agustos 2011

 

Bianet / 11.08.2011

 

İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü “Engelli Çocuklara ve Ailelerine Sağlanan Olanaklar” adlı bir rehber kitap hazırladı.

 

Mustafa SÜTLAŞ

musutlas@gmail.com

Haber Merkezi – İstanbul

 

Prof. Dr. Gülbin Gökçay’ın koordinatörlüğünde İÜ Çocuk Sağlığı Enstitüsü engelli çocuk ve ailelerini, kendilerine sağlanan olanaklar hakkında bilgilendirmeye yönelik olarak “rehber” niteliğinde bir el kitabı yayınladı.

 

Enstitü bünyesinde “Gelişim Nörolojisi” Yüksek Lisans Öğrencileri Fatma Nur Boylu, Büşra Kepenek, Pınar Kütük ve Deniz Tuncer tarafından gerçekleştirilen çalışma engellilere yönelik olarak farklı kurumlar tarafından yapılan yardımlar ve hizmetler hakkında doğru ve güvenilir bilgiye ulaşılmasını hedefliyor.

 

Kitapta konuyla ilgili çeşitli kanun ve yönetmeliklerin önemli bölümleriyle birlikte, vergiler, maddi yardımlar, eğitim yardımları, sosyal güvenceler hakkında detaylı bilgilere de yer veriliyor.

Hizmet sunan ve yardım yapan kurumların çeşitliliği nedeniyle pek çok engelli ailesi, kendilerine sunulan haklardan yeterince bilgi sahibi olamadıklarından hareketle başlatılan çalışma sonucu hazırlanan kitap, engelli ailelerin bu ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlandı.Yazarları kitabın hazırlama sürecinde ilgili kurum ve kuruluşlarda görevli kişilerle görüşüldüğünü, ayrıca konu ile ilgili uluslararası uygulamaların da göz önünde tutulduğu ifade ediyorlar.

Kitap üniversite ve enstitüden sağlanabiliyor.(MS)