Engelleri, Sınırları Kaldırdık, Uluslararası Gülen Çocuk Şenliğinde Buluştuk

11 Mayıs 2010

 DHA / 11.05.2010

Basın Bültenidir.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği; dünyanın dört bir yayından gelen engelli çocuklarımızı ülkemizde,4.ULUSLARARASI GÜLEN ÇOCUK ŞENLİĞİ’nde buluşturdu…

17 – 21 Nisan tarihleri arasında, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu ve WOW Istanbul Hotels & Convention Center’ın büyük katkıları ile gerçekleştirilen 4. Uluslararası Gülen Çocuk Şenliği’nde, 7-17 yaş arası engelli çocuklarımızın neler yapabildiklerine hep birlikte tanıklık ettik.  AFS Gönüllüleri Derneği’nin de desteğiyle yapılan organizasyon kapsamındaki etkinliklerde, 8 ülkeden Türkiye’ye gelen çocuklar doyasıya eğlenirken, gala gecesindeki dans gösterileriyle de yeteneklerini sergilediler. 

Yurt dışından (Makedonya, Macaristan, Bosna, Azerbaycan, Güney Afrika, Bulgaristan, Hindistan) ve yurt içinden yaklaşık 300 zihinsel ve bedensel engelli (Ortopedik engelli, görme engelli, işitme engelli) çocuk, dört gün boyunca pek çok gönüllü destekçi kurum ve kuruluşun da katkıları ile İstanbul’da ağırlandı, hafızalarımızdan silinmeyecek muhteşem gösterilerini sundular.

Başbakanlık Tanıtım Fonu, WOW Istanbul Hotels & Convention Center sponsorluğu ve engelli – engelsiz çocuk kültürleri ve farklı ülkelerden kültürlerin bir arada bulunduğu bu organizasyona kültürlerarası iletişim konusundaki uzmanlıklarıyla katkı sağlamak amacıyla katılan AFS Gönüllüleri Derneği ve TKV’nin gönüllü destekleriyle gerçekleştirilen dört günlük program, gösterilerin sunumu ve gala yemeği ile başarılı bir şekilde tamamlandı.

Ayasofya, Topkapı Sarayı gibi tarihi mekanların gezildiği, Kumkapı’da ve bazı eğlence merkezlerinde eğlencelerin düzenlendiği şenlikte, engelli-engelsiz tüm çocuklar dört gün boyunca hep beraber doyasıya eğlendi. Çocukları İstanbul’a gelişlerinden dönüşlerine kadar ağırlayan TOFD yetkilileri ve çocuklarla şenlik süresince ilgilenen AFS Gönüllüleri Derneği gönüllüleri, ayrılırken duygusal anlar yaşadılar ve seneye tekrar görüşmek üzere vedalaştılar. Gülen Çocuk Festivali kapsamında ilk kez bir araya gelen çocuklar, ömür boyu sürebilecek dostluklar kurarak, şenlik sonrasında da görüşmeye devam edeceklerini belirttiler.

Tiyatro oyuncuları Doğa Rutkay ve Yosi Mizrahi’nin sunumu ile gerçekleştirilen, İstanbul Valisi Muammer Güler’in eşi Neval Güler, Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin, Vali Yardımcısı Mustafa Altıntaş ve Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’in konuşma yaptığı gala gecesinde ortak görüş, “engeller ortadan kaldırıldığında nelerin başarılabileceğinin bu güzel organizasyonla ortaya konması” oldu.

TOFD Hakkında:

“Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) 1998 yılından bu yana; öncelikle omurilik felçlileri olmak üzere tüm ortopedik özürlülerin tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlerine yönelik ulusal ve uluslararası alanlarda çalışmalar yapmaktadır. TOFD, başarılı ve yaygın çalışmaları nedeniyle 03.05.2004 tarih ve 2004/7252 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsünde hizmet vermektedir.”

AFS Gönüllüleri Derneği Hakkında:

AFS Gönüllüleri Derneği (AFSGD) AFS Kültürlerarası Değişim Programları’ndan yararlanan gençler ve programların gönüllüleri tarafından 1999 yılında bir sivil toplum kuruluşu olarak kuruldu. Dernek, Türk Kültür Vakfı ile birlikte Türkiye’deki AFS programlarını yürütmekte ve kültürlerarası eğitim ve aktiviteler düzenlemektedir.  Derneğin amacı, gönüllülük bilincini ve gönüllü hizmet anlayışını geliştirmek, kültürlerarası anlayış ve hoşgörü ortamına katkıda bulunmak ve Türkiye’deki AFS mensuplarının dayanışmalarını arttırmaktır.