En büyük sübyancı çetesi çökertildi

17 Mart 2011

 

NTVMSNBC / BBC Türkçe / 17.03.2011

 

İnternette faaliyet gösteren dünyanın en büyük sübyancı çetesi ortaya çıkarıldı, 170 kişi tutuklandı.

 

 

Avrupa Polis Ajansı Europol’un direktörü Rob Wainwright, istismar ağının 70 bin üyesi bulunduğunu ve 30 ülkeye dağıldığını söyledi.

Operasyon kapsamında 670 şüpheliyle istismar edilmiş 230 çocuk belirlendi. Müfettişler şimdiye kadar 170 kişinin tutuklandığını -bunların 100’den fazlasının İngiltere’de olduğunu açıkladı. İngiltere’de korumaya alınan çocukların sayısı 60’ı buluyor.

 

Hollanda’nın Lahey kentinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Wainwright, üç yıl süren soruşturma kapsamında bazı dedektiflerin internet ağına sızdıklarını ifade etti. Pedofil ağının, Hollanda’dan hizmet veren yasal bir internet forumunu paravan olarak kullandığı anlaşıldı. Ancak ağın üyeleri dünyanın bir çok yerine dağılıyor.

 

Hollanda ve İngiltere’nin yanı sıra, Avustralya, İtalya, Kanada ve Tayland’dan da şüpheliler tespit edildi. Wainwright, ağın üyelerinin bu özel kanalda istismar ettikleri çocukların fotoğraflarını ve video kayıtlarını paylaştıklarını anlattı.

 

Operasyon kapsamında cinsel suçlardan hüküm giymiş, gayet iyi bilinen iki İngiliz vatandaşının da İspanya’da oldukları belirlendi.

 

Avustralya polisi, 51 arama emri çıkardı ve 31 şüpheliyi gözaltına alındı. Bu kişilerden bazılarının internet ağının yönetim kademesinde üst konumlarda oldukları düşünülüyor.