Eğitime kar engeli

9 Aralık 2013

AA / 09.12.2013

Yoğun kar yağışının etkili olduğu bazı illerde eğitime bir gün ara verilirken, bazı illerdeki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan engelli ve hamile personel de idari izinli sayılacak.

Artvin

Artvin’de kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün süreyle ara verildi.

Artvin Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kar yağışının dün akşam saatlerinden itibaren etkisini artırarak devam ettiği belirtilerek, “Yoğun kar yağışı dolayısıyla valiliğimizce il merkezi ile Hopa, Murgul ve Borçka ilçelerimizdeki tüm ilk, orta ve lise düzeyindeki eğitim kurumları 10 Aralık Salı günü bir gün süreyle tatil edilmiştir” denildi.

Açıklamada, ayrıca il genelinde kamu kurumlarında görev yapan engelli ve hamile personelin 10 ve 11 Aralık tarihlerinde iki gün süreyle idari izinli sayılacağı kaydedildi.

Zonguldak

Zonguldak merkeze bağlı belde ve köylerdeki taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda 1 gün eğitime ara verildi.

Zonguldak Valiliğinden yapılan açıklamada, Meteoroloji Müdürlüğünün olumsuz hava koşulları beklentisinden dolayı merkeze bağlı belde ve köylerde taşımalı eğitim yapılan ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime 1 gün süreyle ara verileceği kaydedildi.
Kilis

Kilis’te yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle okulların yarın tatil edildiğini bildirdi.

Tapsız, açıklamasında, akşam saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle 11 Aralık Çarşamba günü Valilik tarafından ilk, orta ve liselerle özel okullarda eğitime 1 gün ara verildiğini belirtti.

Nevşehir

Nevşehir’de etkili kar yağışı nedeniyle kent genelindeki okullarda eğitime yarın ara verilecek.
Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamada, etkili olan kar yağışı nedeniyle yarın okulların tatil edildiğini belirtildi.

Açıklamada, il genelinde ilk, orta ve liselerde yarıneğitime ara verileceği bildirildi.

Ordu

Ordu’da kar yağışı nedeniyle Gürgentepe, Gölköy ve Korgan ilçeleri ile İkizce’nin bazı beldelerinde eğitime ara verildi.

Ordu Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, merkez Altınordu ilçesi ile tüm ilçe, belde ve köylerde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 gün ara verildi.

Samsun

Samsun’da kar yağışı nedeniyle Asarcık, Alaçam, Atakum ve Tekkeköy, İlkadım, Canik, Tekkeköy ile Çarşamba, Terme, Alaçam, 19 Mayıs, Bafra, Yakakent, Kavak ve Asarcık’ta eğitime bugün ara verildi.

Düzce

Düzce’de yoğun kar yağışı nedeniyle il ve ilçelerdeki tüm okullarda eğitime 2 gün ara verildi.

Tokat

Tokat’ta merkeze bağlı köy ve beldelerdeki okullarda ara verilmesi kararlaştırıldı.

Elazığ

Elazığ kent merkezi ve bağlı köylerde ise taşımalı eğitime 1 gün ara verildi.

Bartın

Ulus ilçesindeki okullarla merkeze bağlı Arıt beldesinde taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda, kar yağışı nedeniyle 1 gün eğitime ara verileceği bildirildi.

Karabük

Karabük’te yoğun kar yağışı nedeniyle Safranbolu ve Yenice ilçelerinde taşımalı eğitime 1 gün ara verilecek.

Bursa

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, merkez Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullar yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda sorun yaşanmaması için 1 gün tatil edildi.

Konya

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, kar yağışının ulaşım ve günlük yaşamı olumsuz etkilediği Ereğli, Halkapınar, Derbent ve Emirgazi ilçelerinde eğitime bugün ara verilmesi kararlaştırıldı.

Hadim ilçesinde ise taşımalı eğitim yapan okullarda eğitime 1 gün ara verildi.

Giresun

Giresun Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, etkili kar yağışı nedeniyle Giresun merkez ve Piraziz ilçelerinde tüm ilk ve orta dereceli okullar ile Tirebolu ilçesinde taşımalı eğitim veren okullar ve köy okullarında eğitime bugün ara verildi.

Şebinkarahisar ilçesinde ise tüm okullarda kar yağışı nedeniyle eğitim öğretime bugün ve yarın ara verildiği belirtildi.

Balıkesir

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Sabri Caner, gece saatlerinden bu yana etkili olan kar yağışı ve poyraz nedeniyle il merkezi ile bağlı belde ve köylerde, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime bugün için ara verildiğini belirterek akşam saatlerinde hava koşullarına göre yeniden bir değerlendirme yapacaklarını kaydetti.

Balıkesir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada da, Meteoroloji’den alınan bilgilere göre, bölgede dünden bu yana devam eden yoğun kar yağışının yarın da etkisini sürdüreceği belirtildi.
Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile il merkezi ve köylerde ulaşımda meydana gelen olumsuzluklar da dikkate alınarak, ilk ve orta dereceli okullarda yarın da eğitim ve öğretime ara verildiği bildirilen açıklamada, kamuda çalışan hamile ve özürlü memurların da idari izinli sayılacakları kaydedildi.

Rize, Artvin, Gümüşhane, Trabzon

Doğu Karadeniz’de etkili kar yağışı nedeniyle Rize’de kent merkezi, Derepazarı, Kalkandere, İkizdere, Güneysu, Hemşin, Çamlıhemşin, Artvin’de, kent merkezi ile Ardanuç, Murgul, Trabzon’da Tonya, Şalpazarı, Çaykara, Dernekpazarı, Hayrat ve Araklı, Sürmene, Çarşıbaşı, Akçaabat, Vakfıkebir ve Beşikdüzü ilçelerinde, Gümüşhane’de Kürtün’de ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda eğitime 11 Aralık Çarşamba günü ara verildiği bildirildi.

Gaziantep

İslahiye ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. İlçede gece geç saatlerde başlayan kar yağışı sabah erken saatlerde etkisini artırdı.

Kaymakam Ünal Çakıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar yağışının ilçe genelinde etkili olduğunu belirtti. Yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildiğini aktaran Çakıcı, kapalı köy yolunun bulunmadığını ancak iş makinelerinin hazır bekletildiğini kaydetti.

Bolu

Bolu’da dört gündür aralıklarla devam eden yağış nedeniyle kar kalınlığı kent merkezinde 30, yüksek kesimlerde ise 70 santimetreye ulaştı.

Kent merkezi ile Mengen, Gerede, Mudurnu ve Göynük ilçelerinde okullar bir gün tatil edildi.

Kastamonu

Abana, Ağlı, Araç, Azdavay, Hanönü, İnebolu, Çatalzeytin, İhsangazi ilçelerinde ve Cide’ye bağlı bazı köylerde eğitime bir gün, Küre ve Doğanyurt’ta iki gün, Daday’da üç gün ara verildi.
İlçe milli eğitim müdürlüklerinden edinilen bilgiye göre, Abana, Ağlı, Araç, Azdavay, Hanönü, İnebolu, Çatalzeytin ve İhsangazi ilçelerinde, Cide’nin Baltacı, Toygarlı ve İlyasbey köylerinde taşımalı eğitim kapsamındaki okullar bir gün, Küre ve Doğanyurt’taki okullar ise iki gün tatil edildi.

Daday’da ise 13 Aralık’a kadar eğitime ara verildi.

Hatay
İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, dün akşam saatlerinde başlayan ve zaman zaman etkisini artıran kar yağışı, bazı ilçelerde devam ediyor.

Kar yağışı nedeniyle Antakya kent merkezinde 12 ve Belen ilçesinde 3 okul ile Altınözü, Hassa ve Yayladağı ilçelerinde okullar bugün için tatil edildi. Yetkililer, taşımalı eğitim yapılan yerlerde herhangi bir olumsuzluk olmaması amacıyla eğitime ara verildiğini bildirdi.

Bu arada, Yayladağı ilçesinde kar yağışı nedeniyle kapanan köy yolları gece saatlerinden itibaren İl Özel İdaresi’ne ait iş makineleriyle açıldı. İlçede, okulların tatil olması nedeniyle çocuklar, kar topu oynayarak ve kayarak karın keyfini yaşadı.

Mardin
Mardin’de dün geceden bu yana devam eden yoğun kar nedeniyle İl Hıfzıssıhha Kurulunun kararı doğrultusunda kent merkezindeki tüm eğitim kurumlarında eğitime bugün ve yarın ara verilmesi kararlaştırıldı.

Tatil nedeniyle öğrenciler evlerine gönderildi.