Eğitimde Dolandırıcılara Dikkat

3 Kasım 2010

 

DHA / 26.10.2010
Milli Eğitim’in adını kullanıp, eğitim seti için borçlandırıyorlar
Nesrin COŞKUN/İZMİR, (DHA)
İZMİR İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Çetin, Milli Eğitim’in adını kullanarak kitap ve CD pazarlayanların velileri kandırdığını belirterek, “Ailelere ‘Çocuğunuz çok başarılı, bu eğitim seti hediye, alındı belgesini imzalayın’, diyorlar. 750 liralık borç bildirimi gelince veli borçlandırıldığını anlayıp soluğu bizde alıyor. Böyle bir şeyle ilgimiz yok, veliler kanmasın, kapıdan kitap- CD almasın” uyarısında bulundu.
Kapıya gelip tencere, tava, masaj aleti, ev tekstili gibi ürünleri pazarlayanların tuzağına düşüp, ederinden fazla ödeme yapanların arasına veliler de girdi. Velilerin kapıdan satış yapan firma temsilcileri tarafından mağdur edildiğini İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Çetin ortaya koydu. Çetin, ev ev dolaşıp Milli Eğitim’in adını kullanan satıcılara karşı uyarılarda bulunarak, anne babaları mağdur edenlerin yöntemlerini anlattı. Anne babaların en büyük zaafının çocukları olduğunu belirten İsmail Çetin, şunları söyledi:
“Şimdi bu zaaftan yararlanan satıcılar ortaya çıktı. Biz de bunu bize gelen şikayetçi velilerden öğrendik. Kandırılma olayı anlatılanlara göre şöyle gelişiyor: Bazı eğitim seti pazarlayan firmaların temsilcileri özellikle kenar semtlerde oturan, Anadolu lisesinde okuyan başarılı öğrencilerin evlerine genelde akşam saatlerinde gidiyorlar. Öğrenci isimlerini, adresleri nereden bulduklarını bilemiyoruz. ‘Biz, Milli Eğitim ile çalışıyoruz. Çocuğunuz şu okulun öğrencisi, çok başarılı, eğitiminin desteklenmesi gerek. Biz size hediye olarak bu kitapları ve CD’leri getirdik. Daha sonra yeni kitap ve CD’lerin yer aldığı başka eğitim setleri de getireceğiz. Bunlar ücretli değil, sizden para istemiyoruz. Bunlar hediye ancak bu eğitim setini aldığınıza dair alındı belgesini imzalamanız gerekiyor’, diyorlar. Veliler de çocuklarını başarısı için, hediye getirildiğini sandıkları seti alıp, kağıtları imzalıyorlar. Tabii ki hiçbiri altına imza attıkları yazıları okumamış. 15- 20 gün sonra bu velilere 750 lira borç bildirimi ve 10 taksidin ilkini ödemeleri için ödeme talimatı geliyor. Onlar da satıcıların Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgileri olduğunu sanıyor ve soluğu müdürlüğümüzde alıyorlar.”
BELGEYİ OKUMADAN İMZALAMAYIN
Çetin, bu kişilerin kendileriyle hiçbir ilgisi olmadığını vurgulayarak, kurumun adı kullanılarak velilerin kandırıldığını söyledi. Dolandırıcılığı yapanların sorulduğunda, ‘Biz sizi kandırmadık, eğitim seti pazarladık, siz de taksitli ödeme belgesini imzaladınız’ cevabını verdiğini anlatan İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Çetin, şunları kaydetti:
“Bizim bunlara karşı yapacağımız bir şey yok. Velileri uyarıyoruz, böyle mağdur olanları da ilçelerindeki kaymakamlıklar bünyesinde yer alan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na yönlendiriyoruz. Veliler kandırıldıklarını söylüyor, satıcılar yasal iş yaptıklarını savunuyorlar. Velilerimizin böyle mağduriyet yaşamaması için kapıdan alışveriş yapmamalarını, yapacaklarsa da kendilerine imzalatılan belgeleri iyi okumalarını öneriyoruz. Milli Eğitim olarak bu tür kapıdan satış yapılan bir uygulamanın içinde yokuz, olmayız da.”