Edirne’de bir Z.K. daha mı?

5 Kasım 2012

 

Radikal / 05.11.2012

 
İSMAİL SAYMAZ

14. yaşındaki sağır ve dilsiz Z.K.’yla birlikte 17 yaşındaki bir kızın daha erkeklere pazarlandığı anlaşıldı. Üstelik polis, kızı korumaya almak yerine zanlılardan şikâyetçi olmayan anneye teslim etti.

Edirne’de, 14 yaşındaki sağır ve dilsiz Z.K.’nin erkeklerce istismar edilip hamile kalmasına dair soruşturmada yeni bir skandal çıktı. Erkeklere pazarlanan Z.K.’nin tek olmadığı ve 17 yaşındaki D.P.’nin de istismara sürüklendiği ileri sürüldü. Edirne Emniyeti Çocuk Şubesi D.P.’yi, ‘hiç kimseden şikayetçi olmayan’ annesine teslim etti. Çocuk Şubesi, Z.K.’yı da koruma altına aldırmayıp ailesine vermiş ve çocuk tecavüz sonucu hamile kalmıştı. Z.K.’nın duruşmasına iki gün kala akıllarda şu soru var: “D.P. de hamile kalırsa hesabını kim verecek?”
Radikal’in gündeme getirdiği tecavüz skandalı, Edirne’de geçen nisanda ortaya çıktı. Polis bir ihbar sonucu 2 Nisan’da ‘Yıkık Hamam’ adlı metruk bölgeye gittiğinde karşısında, cinsel istismara uğrayan 14 yaşındaki işitme engelli Z.K.’yı buldu. Ardından çevredeki üç kişi gözaltına alındı. Bunlar 25 yaşındaki İranlı M.A.N. ve ikisi de 39 yaşındaki olan M.Ş. ile N.A.’ydı. Z.K., üç kişinin kendisiyle zorla birlikte olduğu iddiasıyla şikâyetçi oldu. Ancak üç şüpheli mahkemece bırakıldı. Polis daha sonra 76 yaşındaki Y.D. ile 56 yaşındaki N.A.’yı gözaltına aldı. Onlar da bırakıldı. Çocuk Şubesi ve savcılık, korunması gereken Z.K.’yı ise “Psikolojik danışmanlık alması iyi olur” diyerek annesine verdi.
Bu arada emekli hâkim Nilgün Kurtoğlu, önlem alması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e e-mail yolladıysa da bir sonuç alamadı. Kurumlar görevini yerine getirmediği için sokağa terk edilen Z.K., bir kez daha tecavüze uğrayıp hamile kaldı. Z.K., 3 Eylül’de ‘kustuğu ve burnundan kan geldiği’ için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldığında 14 haftalık hamile olduğu tespit edildi.

 

Onu da sokağa bıraktılar

 

 Radikal’in 9 Eylül’de bu skandalı duyurmasıyla 11 Eylül’de operasyon yapıldı. Z.K’nın yer göstermesi üzerine 14 kişi gözaltına alındı. Sekizi Z.K.’yı istismar edenlerdi. Aralarında, Z.K.’nın 17 yaşındaki ağabeyi A.K. da vardı. İddiaya göre Z.K., ağabeyinin kendisiyle birlikte olduğunu ve annesinin bunu kimseye söylememesi için tehdit ettiğini anlattı. Keza Z.K.’nın, D.E. adlı kadın tarafından erkeklerle buluşturulduğu iddia edildi. Z.K.’nın, aldığı paraları anne ve babasını verdiği savunuldu. Anne ve baba da gözaltına alındı. Soruşturmada, ağabey ile küçük kızla birlikte olduğu öne sürülen yedi erkek tutuklandı. Satıcı olduğu ileri sürülen D.E. adlı kadının, 17 yaşındaki D.P.’yi de pazarladığı iddia edildi. Hal böyle olunca satıcı D.E. ile mağdure D.P. ve annesi S.P. de gözaltına alındı. Kızı pazarladığı öne sürülen D.E. suçlamaları reddetti. D.P. ise Z.K.’yi tanıdığını belirterek, D.E.’nin kendisine para verdiğini kabul etti. Buna karşın annesi kızına bekaret raporu aldırılmasına itiraz etti. Çocuk Şube Z.K.’da yaptığı ‘hatayı’ yineleyerek, D.P.’yi koruma altına aldırmadı ve annesine teslim edip evine yolladı. D.P.’ye yönelik istismar iddiasına ilişkin nasıl bir işlem yapıldığı bilinmiyor.

 

İlk duruşma iki gün sonra

 

Z.K.’nın (yanda) istismarına ilişkin son operasyon 21 Eylül’de yapıldı. 59 yaşındaki Ö.H., 38 yaşındaki S.Ö. ile 37 ve 31 yaşındaki E.Y. ve V.Y. adlı iki kardeş de gözaltına alınarak soruşturmaya dahil edildi. Z.K.’nın istismarına ilişkin ilk dava ise Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 Kasım’da başlıyor. Bu davada sekiz tutuklu var.