Duygularını Fotoğraflarla Anlatacaklar

22 Eylül 2011

Haberler / 22.09.2011

Aykut Ünlüpınar – Adana’da faaliyet gösteren Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği tarafından “Çerçeve Dışı Kareler Çocuk Şiddetine ve Suçluluğuna Son” isimli proje kapsamında fotoğraf eğitimi verilecek 10 çocuk kendisini, haklarını, çocuğa şiddeti, ihmal ve istismarı fotoğraflarla anlatacak.

Aykut Ünlüpınar – Adana’da faaliyet gösteren Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği tarafından “Çerçeve Dışı Kareler Çocuk Şiddetine ve Suçluluğuna Son” isimli proje kapsamında fotoğraf eğitimi verilecek 10 çocuk kendisini, haklarını, çocuğa şiddeti, ihmal ve istismarı fotoğraflarla anlatacak.

Dernek Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve gelecek ay başlayacakları projede, çocuk haklarını ele alacaklarını belirtti.

Proje kapsamında dezavantajlı gruptaki 10 çocuğun tespit edileceğini anlatan Aksu, öncelikle çocuklara haklarının ne olduğu konusunda uzmanlarca eğitim verileceğini söyledi.

Aksu, bu konuda Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonunda görev yapan avukatlardan yardım alacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonunda görev yapan avukat arkadaşlarımız ile Milli Eğitim Müdürlüğündeki deneyimli kişiler çocuk hakları konusunda eğitim verecek. Fotoğraf sanatçılarından da eğitim alacaklar. Bu iki eğitimi birleştirerek, AB Haberleri’>AB destekli 8 aylık projede çocuklar fotoğraflarla kendilerini, haklarını, çocuğa şiddeti, ihmal ve istismarı anlatacak.”

Aksu, 43 bin Avro bütçeli projeye 20 ayrı sivil toplum örgütünün de destek olacağını ifade etti.

Projenin etki alanının 10 çocuktan daha fazla olacağını belirten Aksu,

“Gönüllü olarak katılmak isteyen çocuklarımızı da alacağız. Ayrıca mesajı yayacağımız hedef kitle çok daha fazla olacak. 10 genç hem yetişkinlere, hem de akranlarına çocuk hakları konusunda duyarlı olmaları mesajını verecek” dedi.

Aksu, projedeki çocukların dezavantajlı gruplardan seçilmesinin önemli olduğunu, çocuk işçiliği, suçluluğu ve istismarı gibi olayları en iyi onların anlatabileceğini belirtti.

Dezavantajlı çocuk tanımına farklı grupların girdiğine değinen Aksu, “İlla ki sokakta yaşıyor olması gerekmiyor ya da sokak çocuğunun annesi-babası yoktur diye bir düşüncede olmamalı. Artık bu konuda toplum yeterli bilgiyi edindi. Gündüzleri sokakta ya da uygunsuz koşullarda çalışan çocuklara ‘sokak çocukları’ deniyor. Ağırlıklı hedef kitlemiz gündüzleri çalışıp okuluna da devam eden çocuklar” diye konuştu.

Aksu, sokakta çalışan ve şiddete maruz kalan çocuk sayısında azalma olsa da tamamen bitmediğini belirterek, “Maalesef üzücü sayıda şiddete uğrayan, suç olaylarına karışan, bedenine, yaşına uygun olmayan işlerde çalışan çocuk var. Kağıt toplayan çocuklar hala var” dedi.

-ÇOCUKLARIN EĞİTİMLERİNE KATKI-

Aksu, derneğin çatısı altına alınan çocukların eğitim ihtiyaçları konusunda da ellerinden gelen desteği verdiklerini belirtti.

Önemli ölçüde bir grubu sokaklardan kurtardıklarını ifade eden Aksu, çalışıyor olsalar bile derneğe gelen çocukların eğitim durumlarını takibe aldıklarını, bir veli gibi yakından ilgilendiklerini anlattı.

Aksu, 50 çocuğun eğitimlerini birebir takip ettiklerini vurgulayarak,

“Karnesini alıyoruz, öğretmenleriyle görüşüyoruz. Bir veli gibi davranıyoruz. Ayrıca, Üniversite sınavına da biz hazırlıyoruz. Özel ders almalarını sağlıyoruz. Dershaneler yardımda bulunuyorlar. Hayırseverlerin burs vermelerine aracılık ediyoruz” dedi.

Eğitim desteği sağladıkları çocukların arasında üniversiteye giden ve mezun olanların da bulunduğunu anlatan Aksu, şöyle devam etti:

“Şu anda destek verdiğimiz üniversitede okuyan ve mezun olan 30 çocuğumuz var. Eğitim bizim için öncelikli bir olay. Yeme, içme, giyim bizim için rutine bindi, sorun olmaktan çıktı. Çocuklar da artık onu sorun etmiyor. Ayrıca, çeşitli projelerimizde 271 çocuk meslek eğitimi aldı. Son projemizdeki fotoğrafçılık da aslında bir mesleki eğitimdir.”