Dünya Kız Çocukları Günü

7 Ekim 2013

Haberciniz / 07.10.2013

AB Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Danışmanı Ulusoy:”Kız çocuklarına yönelik ayrımcılığın en bariz ortaya çıktığı alanlar, eğitim, şiddet. Bir de zorla ve erken yaşta evlendirmelerle ilgili olduğunu tespit ettik”- Uluslararası Çocuk Merkezi İnsan Hakları ve Çocuk Hakları Sorumlusu Thiber:”Kız çocuklarına yönelik ayrımcılığın hukuki bir sorun olduğu kadar ekonomik bir sorundur”

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Danışmanı Didem Bulutlar Ulusoy, kız çocuklarına yönelik ayrımcılığın en çok eğitim, şiddet, zorla ve erken yaşta evlendirmelerle ilgili olduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye Temsilciliği ile Ümitköy Lions Kulübü tarafından 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısyla Ankara Üniversitesi Kültür ve Sanat Evi’nde (ANKÜSEV) Umutları Solmasın Paneli düzenlendi.

Panelde konuşan, Ulusoy, “Kız çocuklarına yönelik ayrımcılığın en bariz ortaya çıktığı eğitim ve şiddet gibi alanlarda bir de zorla ve erken yaşta evlendirmelerle ilgili olduğunu tespit ettik” ifadesini kullandı.

Ulusoy, eğitim ve ulaşımda eşitlik konusunun AB’nin siyasi öncelikleri arasında yer aldığını belirterek,Türkiye’deki bu sorunlarla mücadelesi açısından da ortak projelerin yapılmasını önemsediklerini söyledi.

AB’nin Türkiye’deki projelerinin iki tip olduğundan bahseden Ulusoy, birinin kurumlarla yürütülen, diğerinin de sivil topluma destek veren projeler olduğunu kaydetti.

Türkiye’de kızların okula devamı konusunda geçmiş yıllarda belli bir ilerleme kaydedildiğini ifade eden Ulusoy, “Ama sadece çocukların okula kaydı değil, okula devam oranlarının da eğitim sürekliliği açısından bir gösterge olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Ulusoy, genelde insan hakları konsunda çok fazla çalıştıklarını belirterek, ifade özgürlüğü konusunda, İstihdam yaratmak, iş gücü piyasasına katılım, çocuk işçiliği ile mücadele ile ilgili büyük kapsamlı proje ve hibe programlarının olduğunu anlattı.

Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okul öncesi eğitimine kaydolan çocukların geçen yıla göre arttığını gözlemiştik bu yıl içersinde. İlkokullarda okullaşma oranını yüzde 99 olarak görmüşüz, ortaokullarda da yüzde 70’ler gibi olduğunu not etmişiz.”

“Hukuki olduğu kadar ekonomik bir sorundur”

Uluslararası Çocuk Merkezi İnsan Hakları ve Çocuk Hakları Sorumlusu Adem Arkadaş-Thibert ise kız çocuklarının haklarından konuşurken bu meselenin hukukun üstünlüğü olduğunu da bilmemiz gerektiğini ifade etti. Thibert, aksi takdirde sorunun “kız çocuklarının evlenmesi zararlıdır” şeklinde değerlendirileceğini söyledi. Kız çocuklarının zorla evlendirilmesinin aslında yasak olduğunu vurgulayan Thibert, “Nasıl ceza kanunda adam öldürmek yasaksa ve birisi birini öldürdüğünde ceza alıyorsa kız çocuklarına dair yapılan ayrımcılık da yasaktır” dedi.

Thibert, kız çocuklarına yönelik ayrımcılığın hukuki bir sorun olduğu kadar ekonomik bir sorun da olduğunun altını çizerek, ekonomik durumu olmayan kız çocuklarının evlendirilmesinin dünya ekonomisinin yüzde 50’sinin dikkate alınmaması anlamına geldiğini belirtti.Thibert ayrıca kız çocuklarına yönelik haksızlıkların dünyanın önündeki gelişme potansiyelinin engellendiğini kaydetti.
Kaynak: AA