Dünya çocuklarını ağırladı

11 Haziran 2013

Kadir ÜRÜNDÜ/ MARDİN, (DHA) / 11.06.2013

Mardin 11’inci Uluslararası Dil ve Kültür Festivali kapsamında Türkiye’de bulunan 140 ülkenin çocuklarına ev sahipliği yaptı.

21 Kasım Şehir Stadyumu’nda düzenlenen etkinlikte, şarkılar, türküler söylendi, halaylar çekildi. Vali Ahmet Cengiz, Mardin’in tarihi, çoğrafi ve kültürel değerleriyle dünyada eşi olmayan yere sahip olduğunu belirterek, “Ağırladığımız bu çocuklar gelecekte Türkiye’nin ve Türkçe’nin birer elçisi olacaklar”dedi.

Mardin’e 140 ülkeden gelen çocuklar için 21 Kasım Şehir Stadı’nda yapılan etkinliğe yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Etkinlikte, Mardin’e gelen dünya çocuklarının oluşturduğu koro Mardinliler ile birlikte, “Yeni bir dünya’”adlı şarkıyı söyledi. Çocuklar, Ahmet Kaya ve İbrahim Tatlıses’in şarkılarını Mardinliler ile birlikte seslendirirken, Mardinliler ile birlikte halaylar çektiler. Programda konuşan Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, şehirde ağırladıkları çocukların hiçbir ırkın bir diğer ırka üstün olmadığını gösterdiğini belirterek, “Islana ıslana barışa gidiyoruz. Bu çocuklar bize kardeşliğimizi bir kez daha gösterdi. Onlara binlerce kez teşekkür ediyoruz. Bu geceyi bize yaşatanlara selam olsun. İçimizdeki merhamet çınarlarıyla birbirimizi sevmeye devam edeceğiz”dedi.

Mardin Valisi Ahmet Cengiz ise, Mardin’in tarihi, çoğrafi ve kültürel değerleriyle dünyada eşi olmayan yere sahip olduğunu ifade ederek, “Ağırladığımız çocuklar gelecekte Türkiye’nin ve Türkçe’nin birer elçisi olacaklardır”diye konuştu. Deyrülzaferan Metropoliti Saliba Özmen de, Mardin’in önemli bir güne tanıklık ettiğini belirterek, “Deyrülzaferan’dan Kasımiye Medresesi’ne, Kürtlere, Türklere, Araplara selam olsun. Sevgiyi, saygıyı, güzelliği getiren bu çocuklar herkes için bir onurdur. Hepsini kutluyorum”dedi.

Düzenlenen etkinlik, konfeti ve havai fişek gösterileri altında katılımcı öğrencilerden oluşan koronun “Yeni bir dünya” şarkısını söylemesi ile son buldu. Şarkıya protokol üyeleri de eşlik etti.