Dünya Çocuk Günü…

1 Ekim 2012

 

Cumhuriyet / 01.10.2012

 

Ülkemizde 42 bin çocuğun sokakta yaşadığı ancak gayri resmi rakamlarla bu sayının 200 bine çıktığı belirtiliyor, suça karışan her 5 kişiden biri de çocuk.

 

Cumhuriyet

 

İstanbul Haber Servisi– Ülkemizde 42 bin çocuğun sokakta yaşadığı ancak gayri resmi rakamlarla 200 bine yakın çocuğun sokakta yaşamını sürdürmeye çalıştığı belirtiliyor, suça karışan her 5 kişiden biri de çocuk. Uzmanlar, Türkiye’nin Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne imza atan 193 ülke arasında yer almasına karşın çocukların haklarından yeteri kadar yararlanamadığı, çocukların ne yazık ki korunamadığını belirterek “ Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın kendilerine, ailelerine ve ülkelerine faydalı, üreten bireyler olması için sağlıklı yaşam hakları, eğitim haklarını ve güvenli bir ortamda yetişme haklarını korumalıyız” dediler.

 

Her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü “Dünya Çocuk Günü” olarak ele alınıyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan  (SHEÇK) edinilen verilere göre, Türkiye’deki sokak çocuklarının tam sayısı hakkında net bir bilgi olmadığı ancak gecekondu yaşamının çocuğun sokağa inmesiyle doğru orantılı bir etken olduğunu, İstanbul’da 625 bin çocuğun sokak çocuğu olma riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde 0-6 yaş arası 300’e yakın çocuk anneleriyle birlikte cezaevinde kalıyor, yaş ortalaması ağırlıklı olarak 14-18 yaş olan 2 bin 300 çocuk ise çeşitli suçlardan cezaevinde bulunuyor. 15 yaşından küçük 4.9 milyon çocuk ulusal yoksulluk sınırının altında yaşarken, canlı doğan her bin bebekten 39’u bir yaşını doldurmadan hayatını kaybediyor, çocukların yüzde 17’si ise temiz içme suyuna erişemiyor.

 

Araştırmalar, sokakta çalışma yaşının 7 ile 11 arasında olduğunu, sokakta çalışan ya da yaşayan çocukların yüzde 95’inin ise erkek olduğunu gösteriyor. TBMM’de kurulan kayıp ve mağdur çocuklarla ilgili araştırma komisyonunun geçen yılki raporuna göre ise ülkemizde haber alınamayan çocuk sayısı 2 binleri geçmiş durumda. AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın bu yılki araştırmasına göre ise 18-24 yaş arasındaki her iki kız öğrenciden birinin de ortaöğretimi tamamlamadan okulu bırakıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, yaklaşık 17 milyon çocuğun 1 milyonu çalışıyor. Adalet Bakanlığı verilerine göre de yılda ortalama 7 bin çocuk tecavüz ve tacize uğruyor. Çocuk Vakfı tarafından her yıl yayınlanan Dünya Çocuk Günü Türkiye Bildirgesi bu yıl şair Mustafa Aydoğan yazdı. Aydoğan tarafından kaleme alınan bildirgede, daha güzel bir dünya dileğinde bulunuldu ve “Umut var, hep var olacak” denildi.