Doğum sırasında kesilen serçe parmağa 41 bin TL tazminat

5 Eylül 2011

DHA / 05.09.2011

BALIKESİR Doğum ve Çocuk Bakımevi’nde 2005 yılındaki doğum sırasında, göbek bağı kesilirken yanlışlıkla serçe parmağı da kesilen Emin Aldemir’in ailesinin, Balıkesir İdare Mahkemesi’nde açtığı dava sonuçlandı.

Mahkeme, 6 yaşındaki Emin Aldemir’e 31 bin, Nurşen- Mehmet Aldemir çiftine de 5’er bin TL olmak üzere toplam 41 bin TL maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Balıkesir’de 2005 yılında Balıkesir Doğum ve Çocuk Bakımevi’nde normal doğum yapan Nurşen Aldemir’in bebeğinin kordon bağı kesilirken, yanlışlıkla sol elinin serçe parmağı da kesildi. Aldemir çifti, olaydan sonra Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunup, yasal işlemleri başlattı. Balıkesir İdare Mahkemesi’ne açılan davada da Aldemir çifti, 96 bin TL tazminat istedi.

Balıkesir İdare Mahkemesi, Emin Aldemir’in ‘göbek bağının hastanede görevli temizlik işçisi tarafından kesildiği, bu sırada çocuğun sol el serçe parmağının da kesildiği’ iddiasıyla açılan davayı karara bağladı. Adli Tıp Kurumu’nun yüzde 3.3 oranında engel oluştuğu yönündeki raporunu dikkate alan mahkeme, Emin Aldemir’e 31 bin, anne ve babasına da 5’er bin TL olmak üzere toplam 41 bin TL maddi- manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkemenin kararında, Emin Aldemir’in, doğumu sırasında idarenin ağır ve açık hizmet kusuru sonucu serçe parmağını kaybettiği belirtildi.

Hilmi DUYAR / BALIKESİR, (DHA)