Doğum sancısıyla üç hastane dolaştı

14 Ocak 2011

 

DHA / 13.01.2011

Doğumu, gittiği 3’üncü hastanede gerçekleştirebilen kadın, bir erkek bebek dünyaya getirdi.

AYDIN’ın Kuşadası İlçesi’nde, doğum sancıları başlayınca gittiği biri özel 2 hastaneye kabul edilmediğini öne süren 47 yaşındaki Özgür Arıkan, kendi imkanlarıyla gittiği Söke İlçesi’ndeki Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi’nde bir erkek bebek dünyaya getirdi.

Kuşadası’nda oturan 9 aylık hamile Özgür Arıkan, doğum sancıları başlayınca eşi 49 yaşındaki Mehmet Arıkan tarafından Kuşadası Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Hamilelik süresince eşinin tüm kontrollerinin yapıldığı hastanede, anestesi uzmanın izinli olması nedeniyle doğumun yapılamayacağını öğrenen Mehmet Arıkan, başka hastaneye sevki için ambulans talep etti. Hastaneye giriş kayıtlarının yapılmış olmasına rağmen kendilerine ambulans verilmediği gibi bir de “Ambulans talebimiz yoktur” yazılı bir kağıt imzalatıldığını ileri süren Mehmet Arıkan, eşini tekrar otomobiline bindirip, Özel Kuşadası Hastanesi’ne götürdü. Ancak, orada da doktor bulunmaması üzerine Mehmet Arıkan, çaresiz eşini 25 kilometre uzaklıktaki Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi’ne götürdü. Doğum sancılarıyla 3 hastane dolaşan Özgür Arıkan, burada sezaryenle ‘Çağla’ adını verdikleri bir erkek bebek dünyaya getirdi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM”
Yaşadıklarının rezillik olduğunu belirten Mehmet Arıkan, “Eşimin ve bebeğimizin sağlığı tehlikeye atıldı. Başlarına bir şey gelse sorumlusu kim olacaktı? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Daha önce kontrollere gittiğimizde doktorlar, doğumun orada yapılamayacağı konusunda bizi uyarmadı. Bu kadar başı boş bir hastane olamaz. Hiç mi denetlenmiyor? Sorumluların cezalandırılması için Sağlık Bakanlığı’na başvuracağım. Bu olayın peşini bırakmayacağım” dedi.

“AMBULANS KONUSUNU ARAŞTIRIYORUZ”
Kuşadası Devlet Hastanesi yetkilileri ise olayı doğrulayarak, “Görevli tek anestezi uzmanımız rahatsızlığı nedeniyle izin alıp İzmir’e ailesinin yanına gitti. Anestezi uzmanı olmadığı için 47 yaşındaki bir kadının doğumu, riskli bulunmuş. Bu nedenle doktorunun yönlendirilmesiyle Söke’ye sevki sağlanmış. Ancak, hastaya ambulans verilip, verilmediğini araştırıyoruz. Eğer risk grubundaysa ambulans verilmemesi söz konusu olamaz. Soruşturma başlattık” dedi.

Özel Kuşadası Hastanesi Başhekimi Dr. Öztekin Yüce, hastanelerinde çocuk doktoru bulunmadığı için hastayı Söke’ye yönlendirmek zorunda kaldıklarını kaydetti. Başhekim Yüce, “Anne veya çocuğun risk altında olduğunu tespit etmiş olsaydık, koşullar ne olursa olsun hastayı göndermezdik” diye konuştu.
Latif SANSÜR- KUŞADASI- Aydın- DHA