Diyarbakır’da PKK okullara saldırdı

9 Ekim 2012

 

Vatan / 09.10.2012

 

Canan ALTINTAŞ- Bayram KAPLAN/DİYARBAKIR, İDİL(Şırnak),(DHA)

 

PKK’lı teröristler Diyarbakır’a 1, Şırnak’ın İdil İlçesi’nde 8 okula bu sabah molotof ve el yapımı patlayıcılarla saldırdı. Saldırılarda Diyarbakır’da 1 öğrenci, 2 öğretmen; İdil’de ise 2 öğrenci yaralandı. Saldırı nedeniyle okullarda öğrenci ve öğretmenler büyük korku yaşadı.

Olay yerine gelen Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, “Şu çocukları bu kadar terörist haline getirenlerden nefret ediyoruz, ağladığım konu da bu zaten” dedi.

PKK yandaşları Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesi’ndeki Şehitlik Lisesi’ne saldırdı. Saat 08.30 sıralarına okula gelen yüzleri maskeli yaklaşık 10 kişi, okul binasının içine kadar girdi. Ellerinde bulunan el yapımı patlayıcı ve motolof kokteylerini okulun idare ve öğretmenler odasına atan saldırganlar, hemen kaçtı. Odalarda çıkan yangın öğretmenler ve görevliler tarafından büyümeden söndürüldü.

ÖĞRENCİLER TENEFFÜSTEYKEN SALDIRDILAR

Öğrencilerin teneffüs saatinde meydana gelen saldırıda öğretmenler Gülay Binay, Yusuf Karataş ile 12’inci sınıf öğrencisi Nejat Oruç, çeşitli yerlerinden yaralandı. Saldırı nedeniyle öğrenciler büyük panik yaşadı. Öğrenciler, saldırı nedeniyle evlerine gönderildi. Okula gelen polis ekipleri detaylı inceleme yaparken, saldırganların kimliklerini belirlemek için okulun güvenlik kameralarının kayıtlarını incelemeye aldı.

Yenişehir Kaymakamı Mustafa Demirelli, saldırıya uğrayan liseye gelerek incelemelerde bulundu. Demirelli, öğrenci ve öğretmenlerden aldıkları bilgilere göre okula molotof ve bombalı saldırı düzenlendiğini söyledi. Saldırıda 2 öğretmen ile 1 öğrencinin yaralandığını belirten Demirelli, olayla ilgi gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından resmi açıklama yapacaklarını söyledi.

İDİL’DE 8 OKULA EŞ ZAMANLI SALDIRDILAR

Şırnak’ın İdil İlçesi’nde de PKK yandaşları bugün saat 07.00 sıralarında Bener Cordan, Atatürk, Fatih, Cumhuriyet ve Anafartalar İlköğretim okulları ile İdil Lisesi, Çok Programlı Lise, Endüstri Meslek Lisesi’ne taş, molotof ve havai fişeklerle saldırdı. Saldırılar sırasında bazı okulların bahçesinde bulunan öğrenci ve öğretmenler korku içinde zor anlar yaşadı.

Saldırılarda Cumhuriyet ve Fatih İlköğretim Okulu’nda 2 öğrenci kollarına isabet eden molotof kokteyllerinden yaralandı. Yaralı öğrenciler öğretmenleri tarafından İdil Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Bu arada okullara koşan veliler de çocuklarını alarak evlerine götürdü. Polis, saldırganları yakalamak için çalışmalarını sürdürürken, ilçe genelinde sıkı güvenlik önlemleri aldı.

KEPENKLER KAPALI

İdil’de olaylar nedeniyle fırın ve eczaneler dışındaki tüm işyerleri kepenklerini açmadı. Bu arada bir grup göstericili Adile Naşit Caddesi üzerinde lastikler yakarak yolu ulaşıma kapattı. Göstericilere polis ekipleri müdahale etti.

YÜKSEKOVA, ŞEMDİNLİ VE ÇUKURCA’DA KEPENKLER AÇILMADI

HAKKARİ’nin Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli İlçelerinde bugün kepenkler açılmadı. Polis ilçe merkezlerinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Öcalan’ın 9 Ekim 1998 tarihinde Suriye’den çıkarılışının yıldönümünü protesto amacıyla Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca’da bugün kepenk kapatma eylemi yapıldı. Nöbetçi fırın ve eczaneler dışında tüm işyerlerinin kapalı olduğu Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca’da çıkabilecek olaylara karşı polis yoğun güvenlik önlemli aldı.

YÜKSEKOVA’DA, OKULLARA YAPILAN SALDIRILAR ÖĞRENCİ VE VELİLERİ İSYAN ETTİRDİ

HAKKARİ’nin Yüsekova İlçesi’nde öğrenciler ve velileri, okulların molotofkokteylleri atılarak yakılmasını ve bu yüzden eğitime ara verilmesini protesto etti. Yakılan bir okulun bahçesine gelen veliler, öğrencilerin psikilojilerinin bozulduğunu belirterek, “Çocuklarımızın eğitim almasını istiyoruz” dedi.

Türkiye genelinde 2012- 2013 eğitim- öğretim 17 Eylül’de başlarken, Yüksekova İlçesi’nde halen bazı okullarda eğitim sıkıntısı yaşanmaya devam ediyor. Okulların sürekli molotofkokteyli atılarak yakılması sonucu öğrenciler okula gidemezken, bu duruma velileri tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde molotofkokteyli atılarak yakılan ve büyük hasar meydana gelen Cumhuriyet İlköğretim Okulu bahçesinde toplanan öğrenci ve veliler, okullara yapılan saldırıları kınadı. Çocuklarının eğitime başlandığı tarihten bu yana düzenli olarak okula gönderemediklerini belirten aileler, yetkililerin bu duruma çözüm bulması gerektiğini söyledi.

Okul önün gelerek tepkilerini dile getiren velilerden Muhittin Barçın, “Biz okulların açılmasını istiyoruz. Artık çocuklarımızın düzenli bir şekilde derslerine girmelerini bekliyoruz. Bu konuda veliler olarak birlikteliğimiz devam edecek. Biz artık okulların yakılmasını istemiyoruz. Bu olaylar bu şekilde devam ederse tüm öğrenci velileri olarak tepkimizi ortaya koyacağız” diye konuşurken, Yüksekova’da oturan 5 çocuk babası Cahit Aybar ise bunlarından hiç birini düzenli olarak okula gönderemediğini, sıkıntılarını büyük olduğunu, okullara yonelık yapılan saldırıların artık durmasını bekledıklerını söyledı.

’ÇOCUKLAR OKULDAYKEN TAŞLI SALDIRI’

Çocuklarını yaşanan olaylardan sonra okula gönderemediklerini belirten veliler, okulun 7 kez saldırıya uğradığını ve öğrencilerin derste olduğu sıralarda bile okula taşlı saldırı düzenlendiğini söyledi. Veiller çocukların psikilojilerinin bozulduğunu belirterek isyan ederken öğrencilerde artık okullarının taşlanmasını ve yakılmasının istemediklerini ve okula gitmek istediklerini söyledi. Okul formalarıyla aileleriyle birlikte okula gelen öğrenciler okullarında büyük hasar oluştuğu için tekrar evlerine dönmek zorunda kalıyor.