Diyarbakır’da ‘Çocuklar Değil, Cezaevleri Kapatılsın’ Kampanyası

12 Şubat 2014

 

Haberler / 12.02.2014

 

Diyarbakır’da çocuk hakları alanında faaliyet yürüten sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi üyeleri, “Çocuklar değil, cezaevleri kapatılsın” kampanyası başlattı.

 

Diyarbakır‘da çocuk hakları alanında faaliyet yürüten sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi üyeleri, “Çocuklar değil, cezaevleri kapatılsın” kampanyası başlattı. Çocuk hakları alanında faliyet yürüten 18 sivil toplum örgütü temsilcisinin oluşturduğu Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi üyesi yaklaşık 100 kişi, Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Mehmet Güzel; Ankara, İzmir, Mersin ve İstanbul ile aynı anda Diyarbakır‘da ceza infaz kurumları önünde, “Çocuk cezaevleri kapatılsın” kampanyası çerçevesinde basın açıklamaları yapıldığını belirterek, “Yakın tarihte başta Pozantı, Şakran, Kürkçüler, Antalya ve en son olarak Sincan Çocuk Ceza İnfaz Kurumları’nda kalan çocukların işkence, kötü muamele ve diğer onur kırıcı muamelelere maruz kalmalarını, insanlık adına utançla ve büyük bir kaygıyla takip ediyor ve çocuklara yapılan ihlallerin sona erdirilmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, cezaevlerinde bulunan çocuklara karşı kamuoyuna yansıyan onur kırıcı muameleleri nedeniyle uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiği açıktır. Çocuklara açıkça zarar veren ve uluslararası sözleşmelerinin ihlali sonucu yaratan bu yapının kesinlikle ortadan kaldırılması ve çocuk cezaevlerinin kapatılması; alternatif olabilecek modellerin geliştirilmesi ve alt yapısının, kurum ve kuruluşlarının acilen oluşturulması zorunludur. Çocuk tutukluluğuna son verilerek çocuk cezaevleri bütünüyle kapatılıncaya kadar, biz ‘Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi’ üyesi sivil toplum kuruluşlarına cezaevlerinin kapılarının açılmasını talep ediyoruz. Yine çocuk cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri konusunda toplumu daha duyarlı hale getirmek ve bu taleplerimizi, toplumun en geniş kapsamına yayarak öncelikle Adalet Bakanlığına, TBMM Başkanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na sunulmak üzere Türkiye genelinde bir imza kampanyası başlattığımızı da buradan sizler aracılığı duyuruyoruz” dedi. – Diyarbakır