Diyarbakır’da Cezaevini Protesto Eden Çocuklara Ceza ve Sürgün

7 Temmuz 2010

İstanbul, – BİA Haber Merkezi, 07 Temmuz 2010, Çarşamba

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde hasta arkadaşları hastaneye sevk edilmediği için protesto eylemi yapan, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında tutuklu ve hükümlü çocukların hepsi cezaevi yönetimince cezalandırıldı.
Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği (Özgeder) Adalet Bakanlığı Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek, eyleme katılan çocukların durumunu sordu.
İkence sorusuna cevap yok

Yazıda “Çocuklara ağır cezalar verildiğini; zaman zaman görevlilerce fiziki şiddet uygulandığını; Malatya, Adıyaman, Muş, Mardin gibi çevre illere gönderilmekte olduklarını öğrenmiş bulunmaktayız” denilerek kurumdan bilgi istendi.
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, derneğe gönderdiği yazıda “işkence” iddialarını yanıtlamadı. Cevabi yazıda eylem yapan çocuklar “suçlu” gibi gösterildi; kamu malına zarar verdikleri öne sürüldü.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuyla ilgili raporunun özetlendiği yazıda şöyle dendi:
*Terör suçundan tutuklu çocukların iki koğuşta, 3 Mayıs 2010 tarihinde, bazı tutukluların tedavilerinin aksaması ve idarenin başka bir kısım uygulamalarını protesto etmeyi gerekçe göstererek, koğuşta bulunan eşyaları kırmak, koğuş duvarlarını delmek ve kısmen kendilerine zarar vermek şeklinde ayaklanma çıkardığı, kamu idaresinin müdahalesiyle ayaklanmanın sora erdirildiği belirtilmiştir.
*Ayaklanma ve kamu malına zarar verme olayları sebebiyle olaya karışan, her iki koğuşta bulunan tutuklular hakkında disiplin soruşturması başlatılmıştır. Bunun sonucunda tutuklulara odaya kapama cezası verilmiş, bu ceza infaz yasası gereğince Diyarbakır İnfaz Hakimliği’nce onaylanmıştır.
*Mala zarar verme eylemine karışan çocuklar hakkında, idari soruşturma ile birlikte adli soruşturma başlatılmıştır. Adli soruşturma halen derdesttir.
*Olaya karışan çocuklar hakkında kurum idaresi tarafından disiplin nedeni ile nakil talebinde bulunulduğu, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün nakil emri gereğince o tarihe kadar tahliye edilmemiş tutukluların çevre ceza infaz kurumlarına nakillerinin gerçekleştirildiği, halen kurumda bu eyleme karışmış olan herhangi bir tutuklu çocuğun bulunmadığı anlaşılmıştır. (SP)