Dikenli tel örgü ve parmaklıktan kurtulacaklar

6 Mayıs 2011

NTVMSNBC / 06.05.2011

Diyarbakır Valiliği, kentte 12 derslikli bağımsız bir Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi (OÇEM) kurulması için çalışma başlattı.

DİYARBAKIR – Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bağımsız bir OÇEM kurulması konusunda onay alan Valilik, Şair Nesimi İlköğretim Okulu’nda 12 derslik ve müştemilatının onarımını gerçekleştirerek kuracağı bağımsız OÇEM’i 2011-2012 eğitim öğretim yılına hazır hale getirmek istiyor.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, otistik çocukların ve ailelerinin mevcut durumunu basında yer alan haberlerden öğrendiğini ve bunun kendilerini üzdüğünü belirterek, bu çocukları geleceğe daha iyi hazırlamak, aileleri bir ölçüde rahatlatmak ve özellikle eğitilebilir durumda olanları iyi bir eğitim altyapısına kavuşturmak istediklerini söyledi.

Diyarbakır’da MEB’e bağlı 7 ilköğretim okulunda oluşturulan 8 derslikte 33 öğrencinin uygulama sınıflarında eğitim gördüğünü, ancak bunun yeterli olmadığını ifade eden Toprak, şöyle konuştu:

”Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile Şair Nesimi İlköğretim Okulu’nda 12 derslikli otistik çocuklarımıza yönelik bir eğitim merkezi oluşturacağız. Bu okulun 12 dersliğinin ve müştemilatının onarımı gerekiyor. Bu konuda da bakanlıktan ödenek talep ettik. Ödeneğin gelmesi halinde bağımsız bir OÇEM’İ 2011-2012 eğitim öğretim döneminde Diyarbakır’a kazandıracağız. Bu zaman zaman basına da yansıyan sıkıntıları gidermiş olur diye düşünüyoruz. Bu tek başına yeterli olmayacağı için daha büyük hedefleri de göz önüne almak gerekir. Bir sonraki hedefimiz ise uygun bir arsa bulabildiğimiz taktirde bu merkeze ilave eğitim parkurları, spor alanları, farklı aktiviteler gerçekleştirebilecekleri atölyelerin bulunduğu otizm köyü gibi bir kompleksi de Diyarbakır’a kazandırmaktır.”

PARA VAR AMA UYGUN ALAN YOK
Toprak, Diyarbakır’da, eğitim kurumları için alan bulmakta zorlandıklarını, imar planlarında okul yeri olarak ayrılan alanların özel kişilerin mülkiyetinde olduğunu, bunların kamulaştırılması gerektiğini ifade ederek, kamulaştırmanın da zaman alan bir süreç olduğunu belirtti.

Bu sorundan otistik çocuklara yönelik okulun da nasibini aldığını vurgulayan Toprak, ”Her zaman para olmaz yer olur, ama burada da para var yer bulamıyoruz. Umuyorum ki yer problemini çözebilirsek geçici olarak açacağımız 12 dersliği ileriki dönemlerde müstakil bir yapıya taşıyabiliriz. Otizm Köyü için de daha geniş bir mekan bulmamız lazım. Kent içerisinde böyle mekanlar oldukça kısıtlı. Bu konuda belediyeye de görev düşüyor. Arsa bulunduğu taktirde yatırım programına hemen aldırabiliriz” dedi.

HAFTADA 40 SAAT EĞİTİM ALMALARI GEREKİYOR
Diyarbakır Otizmle Mücadele Derneği (DOMDER) Başkanı Mine Onur da, 12 derslikli bir bağımsız OÇEM kurulması için Diyarbakır Valiliği’nce çalışma başlatılmasının kendilerini mutlu ettiğini, eğitimden yoksun yüzlerce çocuğun bu sayede 2011-2012 eğitim öğretim döneminde okullu olacaklarını söyledi.

Otistik çocukların haftada 40 saat eğitim almalarının gerektiğini, çocukları dört duvar arasında bu kadar uzun bir süre tutabilmenin oldukça zor olduğunu belirten Onur, bu nedenle kısa vadede ihtiyacı karşılayacak bağımsız OÇEM’in dışında içerisinde sanat merkezi, yüzme havuzu, spor aktivite alanları, meslek edinecekleri atölyeleri bulunan bir otizm köyü kurulmasını istediklerini de kaydetti.

DİKENLİ TEL ÖRGÜ VE DEMİR PARMAKLIKTAN KURTULACAKLAR
Diyarbakır’ın Dokuzçeltik Köyünde yaşayan ve otistik 3 çocuğunu tehlikelerden koruyabilmek amacıyla dikenli tel örgü ve demir parmaklıkla çevirdikleri evlerinde otizmle mücadele eden baba Kadir İskenderoğlu da, Diyarbakır’da bağımsız bir OÇEM kurulacağı için mutlu olduklarını söyledi.

Çocuklarının bütün gün yarı kapalı cezaevini andıran evlerinde kapalı kaldığını, eğitimden yoksun oldukları için de gün geçtikçe saldırgan tavırlar gösterdiklerini ifade eden İskenderoğlu, otistik çocukların 3 yaşında eğitim almaları gerekirken Diyarbakır’da çocuklara eğitim verecek bir merkez bulamadıkları için eve kapatmak zorunda kaldıklarını belirtti.

İskenderoğlu, çocuklarının eğitim yönünden çok zaman kaybettiğini anlatarak, şunları söyledi:

”Çocuklar eğitimsizlik nedeniyle iyice saldırganlaştı. Artık zapt edemez hale geldik. Çocuklarımı haftada 2 saat rehabilitasyon merkezine götürüyoruz. Ancak bu yeterli değil. Çocuklarımızın eğitim alacakları, sosyal faaliyetlere katılacakları bir merkezin kurulacak olması bizleri mutlu etti. Kendisine teşekkür ediyoruz. Dikenli tel örgü demir parmaklıktan kurtulacaklar.”