‘Dershaneler genç kızların küçük yaşta gelin olmalarını da engelliyor’

2 Aralık 2013

CİHAN / 02.12.2013

ORHAN YILDIRIM | ERZURUM

Kanun zoruyla kapatılmak istenen özel dershaneler varlıklarıyla sosyal yaralara da ilaç oluyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde dershaneler sayesinde eğitim hayatlarını devam ettirebilen kız çocukları, küçük yaşta evlendirilmekten kurtuluyor.

Dershaneler çocuk gelin vakalarının önüne geçiyor. Elazığ’ın Alacaka ilçesine bağlı Çataklı köyünde yaşayan Zehra Şahin, milletin himmetiyle Bursa’da özel bir dershaneye gidip Erzurum Atatürk Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. 3 sınıf öğrencisi olan Şahin, dershane sayesinde üniversiteye kazanamasa evlendirileceğini belirtti. Bir akrabasının aracılığıyla dershaneye gittiğini ve hayırsever vatandaşların desteği ile okuma imkanına kavuştuğuna vurgu yapan Şahin, “Köyden çocuk yaşta okumak için ilk ben çıktım. Dedem, amcalarım babama küstü. ‘Neden çocuğunu köy dışında okumaya gönderiyorsun’ diye. Eğer dershaneye gitmeseydim. Çocuk yaşta beni, kocaya vereceklerdi. Dershane sayesinde okudum ve çocuk gelin olmaktan kurtuldum. Benim gibi bir çok genç kız, dershaneler sayesinde okuyarak, çocuk gelin olmaktan kurtuldu. Dershane ve etüt merkezlerinin kapatılmasına bu yüzden karşıyım.” dedi.

Dershane ve etüt merkezlerinin varlığının toplumsal yaralara ilaç olduğunun altını çizen Şahin, “Köyde kızlar çocuk yaşta kocaya veriliyor. Dershaneye gittiğim için çocuk yaşta evlendirilmekten kurtuldum. Ancak benim kadar şanslı olmayanlar da var. Dershaneye gidemediği için okuma imkanına kavuşamayan çok sayıda arkadaşım, çocuk yaşta gelin oldu. Hükümetin bu gerçeği görmesini istiyorum.” diye konuştu.