Ders saatine yeni ayar

29 Eylül 2011

NTVMSNBC / 29.09.2011

MEB, 12. sınıfta haftada 4 saat verilen ‘Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi’ dersi müfredatının 2 saatlik ders için alternatif programını hazırladı.

İSTANBUL – Öğrenciler bu yıl dersi seçerken 2 saat mi 4 saat mi almak istediklerine karar verecek. Dersin 2 saatlik halinde 42 kazanımdan 10’u ‘zaman darlığı’ nedeniyle çıkarıldı.

Birinci Dünya Savaşı’nda ABD’nin dış politikası, SSCB’nin kuruluş dönemi, Balkan Atlantı ve Sadabat Paktı gibi konuların yanında 1923-1938 yılları arasında Türkiye’nin dış politikası, dönemin dünya liderleriyle Atatürk’ün yaptığı görüşmeler ve yazışmalar da dersin kısaltılmış halinde çıkarılan konular arasında.

MUHAMMED ALİ DE KESİLDİ

Akşam gazetesinin haberine göre; Pearl Harbour saldırısı, Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombalarının etkileri, ABD ve SSCB’nın Kore politikası, Asya ve Afrika’daki Seylan, Birmanya, Vietnam, Malezya, Fas, Cezayir, Libya, Sudan gibi ülkelerin kimlere karşı bağımsızlık mücadelesi verdikleri, Vietnam Savaşı ve o dönemde çıkan savaş karşıtlığı da konulardan çıkarıldı. Vietnam Savaşı’nda savaş karşıtları arasında yer alan Boksör Muhammed Ali’nin hayatından yola çıkılarak Amerikan kamuoyunun savaşa gösterdiği tepkinin araştırılması da etkinlik örnekleri listesinde yer almadı.

KYOTO PROTOKOLÜ YOK

Çernobil’de meydana gelen kaza ve nükleer enerjinin kullanımı, küresel ısınmaya karşı alınabilecek önlemler ve Kyoto protokolünün önemi dersin kısa halinde çıkarılan konular arasında. Terör, açlık, yoksulluk, hızlı nüfuz artışı işsizlik, salgın hastalıklar gibi sorunlar ve çözüm arayışlarıyla ilgili konular da dersin kısaltılmış halinde programdan çıkarıldı.