Depremzede Öğrencilerin Eğitim Eylemi

26 Aralık 2011

 

Haberler / 26.12.2011

 

Van‘daki depremin ardından Muğla‘nın Bodrum İlçesi’ndeki tesislere yerleştirilen depremzede ailelerin çocukları, eğitimle ilgili sorunları nedeniyle İnsan Hakları Derneği üyeleri ile birlikte basın açıklaması yaptı.

 

Van‘daki depremin ardından Muğla‘nın Bodrum İlçesi’ndeki tesislere yerleştirilen depremzede ailelerin çocukları, eğitimle ilgili sorunları nedeniyle İnsan Hakları Derneği üyeleri ile birlikte basın açıklaması yapıp, gökyüzüne balon bırakarak tepkilerini dile getirdi.

Neyzen Tevfik Caddesi’ndeki Bodrum Cumhuriyet İlköğretim Okulu önünde yapılan açıklamaya, büyük bölümü öğrenci yaklaşık 30 kişi katıldı. Öğrenciler, “Deprem yıkıyor, naylon yakıyor, yollar yoruyor”, “Eğitim hakkımız engelleniyor”, “Okula yakın ev yok, eve yakın okul yok”, “Servisimi kendim yaptım ama okula geç kalıyor”, “Depremzede öğrenci servisi” yazılı dövizler taşıdı. Öğrenciler, okullarının uzak olması nedeniyle, gidip, gelmekte zorlandıklarını belirtip, bu sorunun kısa sürede çözülmesini istedi.

İnsan Hakları Derneği Muğla Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Zümrüt Karataş, grup adına yaptığı açıklamada, depremzedelerin sıkıntılarını büyük olduğunu belirtip, şunları söyledi:

“Aileler, temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Çocukları okula kayıt olamayan aileler var. Deprem gönüllülerinin ulaştığı 88 ailede, toplam 132 öğrenci bulunmakta. Bize ulaşan öğrencilerden bazılarının hala, ulaşım, kayıt yemek ve giyim sorunu yaşadığı belirtildi. Bazı aileler servis ya da ulaşım ücretini karşılayamadıkları için çocuklarını gönderemiyor. Kayıt yaptıran öğrenciler ise ulaşım sorunu dolayısıyla okula devam edemiyor. Erciş Kız Meslek Lisesi’nin 6 öğrencisi, öğrenim gördükleri bölümün en yakın Bodrum Anadolu Meslek Lisesi’nde olmasına rağmen hala kayıt yaptıramadı. Genelgeye rağmen Bodrum‘da eğitim sorunu çözülemedi. Öğrencilerin kayıt, talepte bulunsun veya bulunmasın tüm öğrenciler için servis, okulda yemek gibi sorunlarının giderilmesini, okul kıyafetlerinin sağlanmasını, dershanelerin öğrencilere acilen açılması, yol gideri ve harçlıklarının karşılanmasını talep ediyoruz. Bu konuda yetkili ve sorumluları göreve çağırırken, bu konunun da takipçisi olacağımızı duyuruyoruz.”

Açıklamanın ardından grup, Bodrum Kaymakamlığı önüne kadar olan 300 metrelik mesafeyi yürümek isteyince, polis engeli ile karşılaştı. Dağıldıktan sonra, Kaymakamlık önünde buluşan grup, ellerindeki renkli balonları gökyüzüne bırakıp, tepkilerini dile getirdi. Ardından dilekçelerini kaymakamlığa teslim eden grup, eylemine son verdi.

Muğla / Bodrum

(Doğan Haber Ajansı)