Depremzede çocuklar engelliler için çalışıyor

31 Ekim 2011

NTVMSNBC / 31.10.2011

Van depreminde en büyük hasarı alan Erciş ilçesinde kurulan çadır kentte kalan çocuklar, engelliler için mavi kapak topluyor.
VAN – Erciş ilçe merkezindeki Yenişehir Stadyumu Kızılay Çadır Kenti’nde Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği tarafından kurulan ”psikolojik destek çadırları”nda oyun oynayan depremzede çocuklar, çadır kenti dolaşarak mavi kapak topluyor. Çadır kentte depremzedelere dağıtılan milyonlarca pet şişe suyun mavi kapaklarını toplayan çocuklar, hiçbir şartta engellilerin unutulmamasını istedi.

Bu arada, deprem bölgesinde 30’a yakın psikolog, psikiyatr ve sosyal hizmet uzmanı çalıştığı bildirildi. Çocuklarla her gün oyun oynayan drama öğretmeni Ayten Yıldırım, çocukların bir nebze olsun depremi .unuttuklarını söyledi. Ayten Yıldırım, toplanan mavi kapakların bir merkezde toplanarak engelli .vatandaşlar için tekerlekli sandalye olarak geri döneceğini ifade etti.

Yıldırım, ”Tüm Türkiye’de olduğu gibi mavi kapak çalışmasını burada da çocuklarımızla birlikte yapıyoruz. Bu kapaklar engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye olarak geri dönecek. Biz de Erciş deprem bölgesinde çocuklarımızla birlikte bu çalışmaya katkıda bulunmaya çalışıyoruz” dedi.