Deprem çadırında facia

11 Kasım 2011

 

Milliyet / 10.11.2011

 

Bitlis’in Adilcevaz ilçesine bağlı Aydınlar beldesinde evleri Van depreminde hasar gören 6 kişilik Vural ailesi, kaldıkları çadırda sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi. Olayda iki kardeş hayatını kaybetti.
Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Van’da 23 Ekim’de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından evleri hasar gören Vural ailesinin, Aydınlar beldesindeki Atatürk Mahallesi’nde çadırda yaşadığını söyledi.

Vural ailesinin havanın soğuk olmasından dolayı çadırda soba yaktığını ve sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu: “Vural ailesinin evi 23 Ekim’de yaşanan Van depreminde hasar gördü. Aile Adilcevaz’a bağlı Aydınlar beldesinde çadırda yaşamlarını sürdürüyordu. Vural ailesi gece havanın soğuk olmasından dolayı çadırda soba yakmış. Sobayı yaktıktan sonra rüzgarın içeri girmemesi için çadırın hava alan yerlerini kapatmış. Havanın rüzgarlı olmasından dolayı, kömür sobasından sızan karbonmonoksit gazından, 6 kişilik Vural ailesi zehirlendi. Ancak bu aileden Derya (13) ve Umut Vural (14) yaşındaki çocuklar da hayatını kaybetti. Ailenin diğer 4 ferdi ise Adilcevaz Onkoloji Hastanesi ve Bitlis Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.”

 

KIZILAY’DAN AÇIKLAMA GELDİ

 

Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından Adilcevaz ilçesine bağlı Aydınlar beldesinde evleri hasar gören 6 kişilik Vural Ailesi, kaldıkları çadırda sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi ve hastaneye kaldırılan aile, 2 çocuğunu kaybetti. Bu acı olay sonrasında, bazı basın organlarında ve haber ajanslarında Vural Ailesi’nin, Türk Kızılayı’nın çadırında kalırken sobadan zehirlendiklerine ilişkin gerçeği yansıtmayan haberler yayınlandı. İnsan acısını dindirmeyi kendisine görev edinen Türk Kızılayı, bu haberler üzerine kamuoyunu bilgilendirme gereği duymuştur.

 

Bu acı olayın yaşanmasının hemen ardından Türk Kızılayı’na bağlı olarak bölgede çalışma yürüten psikososyal destek uzmanları, Vural Ailesi ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşme sırasında Vural Ailesi, depremden sonra belde belediyesinin dağıttığı çadırda kalırken odun sobası yaktıkları için karbonmonoksit gazına maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir. Vural Ailesi, depremden sonraki süreçte hiçbir zaman Türk Kızılayı’nın çadırlarında kalmamıştır.

 

Belde belediyesinin dağıttığı çadır, hava geçirmeyen PVC malzemeden üretilmiştir ve içerisinde soba kullanılması uygun değildir. Ailenin kullandığı ve üzücü olayı yaşadığı bu çadır, Türk Kızılayı ekibi tarafından fotoğraflanmıştır.

 

Türk Kızılayı’nın kendi üretimi olan Türk Tipi çadırlar ise hava geçirgenliği olan fakat içerisindeki ısıyı koruyan özel bir malzemeden üretilmiştir. Bu çadırların içerisinde katalitik soba ve elektrikli ısıtıcılar rahatlıkla kullanılabilmektedir.  

 

Katı yakıtların kullanıldığı sobalar, dünya üzerinde üretilen hiçbir çadır için uygun değildir ve insan hayatı için büyük tehlike oluşturmaktadır. Bu sebeple Türk Kızılayı’nın afetzedelerin kullanımına sunduğu Türk Tipi çadırlarda, çadır içerisinde katı yakıtlı soba kullanılmaması için uyarı etiketleri bulunmaktadır. Bu etiketlerde tehditler ve kullanım önerileri açık olarak ifade edilmiştir.

İnsan sağlığını korumayı, öncelikleri arasında her zaman birinci sırada tutan Türk Kızılayı olarak, Vural Ailesi’ne bir kez daha başsağlığı diliyor, böylesine acı olayların tekrarlanmamasını temenni ediyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunulur. 

    

Fatih Projesi çerçevesinde, yeni öğretim yılında 5 – 9 sınıflarda başlayarak dağıtımı yapılacak olan tablet bilgisayarların çalınma ve satılmasının önlenmesi için alınacak önlemleri değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tabletlere ‘kırılamayacak’ bir yazılım yüklemeyi planlıyor.
Yazılım sayesinde tablet bilgisayar ‘tampon süre’ olarak tanımlanan zaman aralığında sınıflardaki akıllı tahtalardan sinyal almazsa kilitlenecek. Tampon süre okul ve tatil dönemleri için ayrı ayrı ayarlanabilecek ve kilitlenen bilgisayar anacak yetkililerin vereceği parolayla açılabilecek. Böylece, çalınma veya satılma durumunda okuldaki akıllı tahtadan sinyal alamayan bilgisayar kilitleneceğinden alıcıların işine yaramayacak.