Dayak kurbanı Edanur ameliyat oldu

25 Haziran 2012

 

CNNTÜRK / 25.06.2012

 

Giresun’da “sürekli ağladığı” gerekçesiyle babası tarafından defalarca dövülen 10 aylık Edanur bebeğin beyin zarının altında biriken kan, ameliyatla boşaltıldı.
Opr. Dr. Ferhat Günaydın, Samsun’da babası tarafından dövülerek ağır yaralanan ve özel bir hastanede tedavi altına alınan Edanur’un durumu hakkında bilgi verdi. Dr. Günaydın, şiddet uygulanan bebeğin, beyin zarı altında kanama olması nedeniyle ameliyat edildiğini söyledi.

Yaptıkları tetkiklerin, bebeğin zaman zaman aile içi şiddete daha önce de maruz kaldığını gösterdiğini belirten Günaydın, “Böyle kanamanın bir geçmişi olması gerekir. Yani ara ara şiddete maruz kalıyordur, bunlar ufak ufak kanamalar yapıyordur. Daha sonra sert bir şekilde şiddet görünce solunum problemiyle bu hale gelmiş. Bizim kanaatimiz kanamanın bir seferde meydana gelmediğidir” dedi.

Ameliyatla kanamanın durdurulduğunu ve beyin zarı altında biriken kanın boşaltıldığını bildiren Günaydın, “Erişkinler için basit bir ameliyat olabilir ama çocuklar için ağır bir ameliyat geçirdi. Zaten çocuk 10 aylık ama gelişme problemi olduğu için 5 kilogram civarında. Normalde 8 veya 9 kilo olması gerekirdi. Bakımla da ilgili bir sıkıntısı var. Hayati tehlikesi devam ediyor.

Çocuğun narkozdan uyanmasını bekliyoruz” diye konuştu. Bu arada Aile ve Sosyal Politikalar Samsun İl Müdürü Adnan İpekdal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edanur bebeğin devlet koruması altına alındığını belirtti.

Önceki gün Giresun’un Gemilerçekeği Mahallesi’nde, Ercan Yayla (34) ve N. Yayla (19) çiftinin 10 aylık çocuğu Edanur, sürekli ağladığı için babası tarafından darbedilmişti. Olayda ağır yaralanan bebek önce Giresun’daki çeşitli hastanelere kaldırılmış, vücudunun birçok yerinde morluklar ve ağır hasar olduğu tespit edilen bebek, hayati tehlike kaydıyla Samsun’da özel bir hastanenin yoğun bakım servisine sevk edilerek tedavi altına alınmıştı. Olayın ardından gözaltına alınan baba, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Giresun Kapalı Cezaevine gönderilmişti.