“Damla’yı Öldüren Kurşunun Peşindeyiz!”

2 Haziran 2011

Bianet / 02.06.2011

Damla Karadağ henüz sekiz yaşındaydı. Bir yıl önce Samsun’da başına isabet eden kurşun nedeniyle yaşamını yitirdi. Ailesi ve yakınları hâlâ adaletin yerine gelmesini bekliyor. Çünkü Damla’nın katili serbest.

Samsun – BİA Haber Merkezi

Damla Karadağ 23 Temmuz 2010 tarihinde akrabalarını ziyaret için gittiği Samsun’un Tekkeköy İlçesi’nde bir kurşunun hedefi oldu.

Aile kurşunun ateşlendiği silahın sahibi Gökçe Köyü muhtarı Şakir K. ile tetiği çektiği öne sürülen yeğeni Harun K. hakkında maddi ve manevi dava açmıştı.

Samsun’da dün (1 Haziran) davanın üçüncü duruşması görüldü. Ailenin avukatı Suat Kılıç tabancayla asıl ateş eden kişinin muhtar Şakir K. olduğunu ileri sürerek, “Suçu yeğeninin üzerine atıyor. Bu konunun araştırılmasını istiyoruz” dedi. Mahkeme bu talebi kabul etmezken; sanık avukatı, tutuklu Harun K.’ın hedef gözeterek bir kişiyi öldürmediğini olayın tamamen kazayla meydana geldiğini belirterek tahliyesini talep etti.

Sanıklar 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne haklarında 28’er yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Mahkeme heyeti, Cumhuriyet savcısının mütalaasını hazırlaması için duruşmayı 14 Temmuz 2011 tarihine erteledi.

Damla’nın davası için düzenlenen kampanyayı yürüten Çocuk Haklarını Tanıtma, Yaygınlaştırma, Uygulama ve Uygulamaları İzleme Derneği (Gündem: Çocuk) duruşma sonrası bir açıklama yaptı. Damla’nın yaşamının elinden alınmasıyla sonuçlanan olayın kaza, bir tesadüf ya da kader olmadığının belirtildiği açıklamada, “Ne güvenlik, ne gelenekler silah taşımanın mazereti değildir, olamaz” denildi.

Gündem: Çocuk, kontrolsüz silahlanmanın doğrudan bir yaşam hakkı ihlali olduğunu bir kez daha yineledi ve Türkiye’de son bir yılda 700 kişinin kontrolsüz bireysel silahlanma sebebiyle meydana gelen olaylarda yaşamını yitirdiğini hatırlattı. (hk)