Damla Karadağ’ın Katilleri Hala Serbest

13 Temmuz 2011

Bianet / 13.08.2011

Serseri” bir kurşunla hayatını kaybeden sekiz yaşındaki Damla Karadağ’ın katilleri hala serbest. Gündem Çocuk Derneği Damla’nın davasını yakından takip ediyor.

Sekiz yaşındaki Damla Karadağ ailesiyle birlikte akraba ziyaretine gittiği Samsun Tekkeköy İlçesi’nde 23 Temmuz 2010 tarihinde “serseri” bir kurşunla hayatını yitirdi. Ailesi ve yakınları adalet istiyorlar. 2 Haziran 2011 tarihinde görülen davada şüpheliler hiçbir suçlamayı kabul etmedi. Dava 14 Temmuz 2011 tarihine ertelendi.

Gündem Çocuk: Çocuk Haklarını Tanıtma, Yaygınlaştırma, Uygulama ve Uygulamaları İzleme Derneği yaptığı açıklamada kontrolsüz bireysel silahlanmanın yaşam hakkını doğrudan ihlal ettiğini duyurdu. “Ne güvenlik ne gelenekler silah taşımanın mazereti değildir” denilen açıklamada devletin her şeyden önce yaşam hakkını güvence altına alması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, “Damla’nın yaşamının elinden alınması ile sonuçlanan olay bir kaza, bir tesadüf ya da kader değildir. Bireysel silahlanma karşısında hükümet tarafından gerekli tedbirlerin alınmamasının, daha önceki benzer olaylarda sorumluların cezalandırılmasında eksik ve geç kalınmasının doğal sonucudur” denildi.

Gündem Çocuk Derneği, 2 Haziran 2011 tarihinde görülen Samsun’da görülen davaya ailesi ve yakınları ile birlikte katıldı. Dernek, 14 Temmuz 2011 tarihine ertelenen davaya çocuk haklarına duyarlı ve bireysel silahlanmanın tehlikelerine dikkat çekmeyen isteyen herkesi destek olmaya çağırdı. Gündem Çocuk Derneği, Damla’nın davasının Türkiye’deki çocuk haklarının davası olduğunu duyurarak, “Damla’yı aramızdan alan, bireysel silahlanmanın görmezden gelinmesidir. Bu görmezden gelinmeye devam ettikçe Damla’yı öldüren kurşun, sevdiklerimizin çevresinde dolanmaya devam edecek” açıklamasını yaptı. Damla’nın katillerinin cezalandırılmasının sorumsuz bireysel silahlanmanın sınırlanması yönünde atılacak önemli bir adım olduğunu belirtildi. (GY)