Çubukçu’dan öğrencilere müjde

3 Mart 2011

NTVMSNBC / 24.02.2011

Lise son sınıf öğrencilerinin devamsızlık hakkı için yeni bir karar verildi. Açık öğretim liseleri ve açık ilköğretim okullarının harç bedeli düşürüldü. Ayrıca “Alo Eğitim Hattı” kuruldu…

ANKARA – Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, fırsat eşitliği temelinde, vatandaşların tamamına ihtiyaç duyulan hizmetleri hızlı, yaygın ve kaliteli bir şekilde verme amacı taşıdıklarını belirterek, ”Özellikle kız çocuklarımıza, kadınlarımıza, özürlü vatandaşlarımıza ve dezavantajlı tüm gruplara hayat boyu öğrenme yaklaşımı kapsamında en iyi eğitim imkanlarını sunmak istiyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ”Uzaktan Eğitim Koordinasyon Merkezi ve Alo Eğitim Hattı”nın tanıtımı, düzenlenen törenle Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde (EĞİTEK) yapıldı.

Hayat boyu öğrenme açısından önemli bir görev üstlenen Açık İlköğretim Okulu, Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki ve Teknik Açık İlköğretim Okulu’nun Hayat Boyu Öğrenim Daire Başkanlığı altında yeniden yapılandırıldığını belirten Çubukçu, şunları söyledi:

”Amacımız fırsat eşitliği temelinde tüm vatandaşlarımıza ihtiyaç duydukları hizmetleri hızlı, yaygın ve kaliteli bir şekilde verebilmek. Geçmiş yıllar boyunca çeşitli sebeplerle örgün eğitim sisteminin dışında kalmış tüm vatandaşlarımıza ulaşmak. Özellikle kız çocuklarımıza, kadınlarımıza, özürlü vatandaşlarımıza ve dezavantajlı tüm gruplara hayat boyu öğrenme yaklaşımı kapsamında en iyi eğitim imkanlarını sunmak istiyoruz. Kuşkusuz bu yönde gösterdiğimiz çabanın ve eğitimin niteliğini yükseltme arayışının hiç bitmeyen bir süreç olduğunu da kabul etmeliyiz.”

”HARÇLAR YÜZDE 50 İNDİRİLDİ”


Açık öğretim öğrencilerine ders kitaplarının ücretsiz olarak verildiğini anımsatan Çubukçu, yetişkinlerin açık öğretimi daha kısa sürede bitirebilmesi amacıyla gerekli düzenlemelerin yapıldığını, bu çerçevede derslerinde başarılı olan yetişkin bir açık öğretim öğrencisinin, ilköğretim 6.,7. ve 8. sınıfların tamamını 1 yılda, liseleri 2.5 yılda tamamlayabildiklerini söyledi.

Sınav merkezlerinin sayısının artırıldığını da belirten Çubukçu, açık öğretim liseleri ve açık ilköğretim okullarının kayıtlarının örgün eğitim kurumlarına yaygınlaştırılarak vatandaşların kendilerine en yakın okuldan kayıt işlemlerini yaptırmalarına imkan sağlandığını kaydetti.

Çubukçu, ”Bugün buradan bir başka güzel haberi de vermek istiyorum, açık öğretim hizmetlerinin harçları bugün itibariyle yüzde 50 oranında indirilmiştir. Vatandaşlarımızın bu hizmetten daha fazla faydalanmaları için açık ilköğretim okulu harçları 20 TL’den 10 TL’ye, açık öğretim liselerinin harçları 40 TL’den 20 TL’ye çekilmiştir. Böylece eğitim imkanından uzak kalmış ya da yarıda bırakmış kadınlarımızı, yetişkinlerimizi, özürlü vatandaşlarımızı bu hizmetten faydalanmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Batı Avrupa ve Suudi Arabistan’da yaşayan vatandaşların yararlandığı açık öğretim hizmetlerinin, Azerbaycan’da da başlatılması için Anadolu Üniversitesi ile protokol imzalandığını hatırlatan Çubukçu, diğer ülkelerde yaşayan vatandaşlara ve bu hizmetten faydalanmak isteyen başka ülkelerin vatandaşlarına da hizmet vermek üzere gerekli çalışmaların sürdüğünü belirtti.

”TALEPLERE BİR TELEFON MESAFESİNDE OLACAĞIZ”


EĞİTEK’in iş ve işlemleri ile ilgili hizmet veren çağrı merkezinin de yeniden düzenlendiğini aktaran Çubukçu, bu merkezin artık daha fazla personelle, daha fazla hattan hizmet vereceğini söyledi.

Bu hattı arayanların, eğitimle ilgili tüm konularda bilgilendirileceklerini belirten Çubukçu, ”Bundan sonra sadece açık öğretim öğrencilerinin değil, her vatandaşımızın eğitimle ilgili her türlü soru, sorun, şikayet ve taleplerine bir telefon mesafesinde olacağız. Bu vesileyle 444 83 83 hattını arayan ve okumak isteyen bir tek kız çocuğumuzun dahi hayatı değişirse kendimi mutlu addedeceğimi vurgulamak isterim, ki bu hattın bundan çok daha fazla bir işlevi olacaktır” diye konuştu.

Çubukçu, ”Buradan eğitimlerini yarıda bırakmış ya da hiç başlamamış kadınlarımıza, gençlerimize ve tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum, geçmişte çeşitli nedenlerle eğitim sürecinden ayrılmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Ama eğitimde hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız. Herkesin hayatta bir ikinci şansı vardır. Diplomanız hazır, yeter ki siz bir adım atın” dedi.

“SEVİYESİZ, ÇİRKİN VE KENDİSİNE YAKIŞAN BİR ÜSLUP”


Çubukçu, bir gazetecinin ”MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut’un, ‘iki dille eğitim’ üzerine sarfetti ifadeyi” sorması üzerine, ”Siyaset ve siyasetteki üslup üzerine çok fazla konuşmalar yapılıyor. Ama yeri geliyor bu kadar ağır bir ifade de bu kadar rahatlıkla söylenebiliyor. Bulut, öğretmen kökenlidir, Milli Eğitim Komisyonu üyesidir. Bir öğretmenin böyle bir cümleyi sarf etmiş olmasından dolayı son derece üzgünüm” diye konuştu.

Bunun çok ağır bir şiddet ve tehdit dili olduğunu ifade eden Çubukçu, ”Hiç kimsenin, hangi nedenle olursa olsun bu denli ağır ve sert ifadeyi kullanmaması gerekir. Son derece seviyesiz, çirkin ve kendisine yakışan bir üslup. Ama ben bu üsluba aynı düzeyde cevap verecek ölçüsüz biri değilim” dedi.

LİSE SON SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DEVAMSIZLIK HAKKI 25 GÜN


Çubukçu, öğrencilerin lise son sınıfta, kanuna karşı hile denilebilecek şekilde, 25 günlük rapor için sağlık kuruluşlarını meşgul ettiğini belirterek, ”Aileleri ve öğrencileri, çoğu zaman gerçek durumlarını yansıtmayan, adeta onları yalan söylemeye teşvik eden bu raporların alınması yükünden kurtarmak adına devamsızlık haklarını 25 günle ve veli iznine tabi olacak bir düzenlemeyle sonuçlandırdık” dedi.

Bugüne kadar üniversite sınavında sorulan soruların birçoğunun, okulda öğrenilen konulardan çıkmadığını, çoğunlukla müfredat dışı olduğunu belirten Çubukçu, ”2003-2006 yılları arasında müfredatın yenilenmesiyle tamamen müfredat odaklı, çocukların okula devamını sağlamaya yönelik, okulda öğrendiklerinden sorumlu tutulacakları bir sınav sistemine doğru ilerledik” diye konuştu.

Çubukçu, üniversite sınavına hazırlanırken, özellikle lise son sınıfta, çok uzun yıllardır uygulanan bir yöntemin olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

”Çocuklarımızın 20 gün devamsızlık hakkı, 25 gün de raporlu olarak okula gelmeme hakları var. Gençlerimiz, adeta kanuna karşı hile diyebileceğimiz şekilde, lise son sınıfta 25 günlük rapor için sağlık kuruluşlarımızı, bu manada meşgul etmekte. Yaklaşık 500 bine yakın gencimizin hepsinin, rapor almak için sağlık kuruluşlarını meşgul ettikleri, çoğu zaman da gerçek durumlarını yansıtmayan, adeta onları yalan söylemeye teşvik eden bu raporların alınması yükünden aileleri ve öğrencileri kurtarmak adına devamsızlık haklarını 25 günle ve veli iznine tabi olacak şekilde düzenlemeyle onların fiili durumlarını bir şekilde gözönüne alarak sonuçlandırdık. Bu durumdan hem veliler hem öğrencilerimiz eğitim sistemimiz adına son derece memnuniyet şeklinde geri dönüşüm aldık. Herhangi şikayet söz konusu değil. Gençlerimizin eğitim öğretimlerini aksatmadan sınava hazırlanmaları en büyük temennimizdir.”