ÇUBUKÇU’DAN “BOYACI ÇOCUK” AÇIKLAMASI

29 Mart 2010

 

AA / 29.03.2010

ANKARA – Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın bir çocuğa ayakkabısını boyatırken çekilen fotoğrafıyla ilgili açıklaması konusunda, “Sayın Vural’ın kendince cevabı ve sözleri ayıbını ortadan kaldırmamıştır” dedi.
İstanbul’da 26 Martta yapılan “Kalem Tutan Eller’ projesinin tanıtım toplantısında dile getirdiği eleştiriden sonra Vural’ın bazı açıklamalar yapma ihtiyacı duyduğunu ifade eden Çubukçu, şunları kaydetti:
“Söz konusu toplantıda, projenin içeriğine uygun olarak, isim vermeden anlattığım örnek siyesi bir hedef göstermekten ziyade, insani bir eleştiriyi barındırmaktaydı. Bizler, çocuklarımızın yerinin sokaklar değil, okullar olduğuna inanıyoruz. Tüm öğrencilerimize ücretsiz ders kitapları dağıtılmasından Haydi Kızlar Okula Kampanyası’na, fakir ve yoksul öğrencilerimizin barınma ve burs ihtiyaçlarının karışlanmasından okullaşma oranının arttırılmasına, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin niceliğinin yükseltilmesinden engellilerin eğitime kazandırılmasına kadar pek çok projeyle sokakta çalışan ve çalışma riski olan çocuklarımızı eğitim hayatına kazandırmış durumdayız.
Konu böyleyken Sayın Vural’ın ‘utanması gereken asıl sizsiniz’ açıklamasını tam manasıyla kendisine iade edilmesi gereken bir beyanat olarak görmekteyim. Sayın Vural’ın sokakta çalışan çocuğumuzu kast ederek ‘Ben olmasam da o işi yapacaktı’ sözü ise son derece vahimdir. Belki bu savunma kendisine yakışmış olabilir. Ancak çocukların burunlarına ayaklarımızı sokup ayakkabı boyatmak sorunlu bir yaklaşımdır ve bu bir vurdumduymazlık örneğidir.”
Vural’ın “konuyla alakası olmamasına rağmen Başbakan Erdoğan’ı hedef almasının düşündürücü olduğunu” ifade eden Çubukçu, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:
“Sayın Başbakanımızın çocuklara oyuncak vermesi pedagojiktir ve çocuklara oyuncak verilmesi çocukların aslında ne yapması gerektiğine dair pozitif bir yaklaşım örneğidir. Bundan daha güzel ve doğru verilecek başka bir mesaj olabilir mi?
Ne yazık ki Sayın Vural’ın kendince cevabı ve sözleri ayıbını ortadan kaldırmamıştır. Eleştirilerimin mahiyetini anlamamış olması da ayrıca üzüntü vericidir. Siyasi sorumluluk her ne kadar bizlerdeyse ve bu sorumluluğun bilinciyle hareket ediyorsak da unutulmaması gerekir ki insani sorumluluk hepimizdedir.”