Çok oyun oynamayın

12 Şubat 2013

 

 

Hürriyet / 12.02.2013

 

Fatih Projesi kapsamında yurt genelindeki 215 okulda, 36 bin 9’uncu sınıf öğrencisiyle 13 bin öğretmene tablet bilgisayarları dağıtıldı. Ankara’da öğrencilere tabletlerini dağıtan Milli Eğitimi Bakanı Nabi Avcı, “Tabetlerle çok oyun oynamayın” dedi.

 

TABLET dağıtım töreni Ankara Alparslan Anadolu Lisesi’nde düzenlendi. Okula gelişinde öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılanan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 9/A sınıfına geçerek İngilizce dersini dinledi. Sınıfa girişinde ders anlatan öğretmen Nejla Gezmiş Ceyhan ile kısa süre sohbet eden Avcı, ardından en ön sıraya oturdu. Muhammed Ali isimli öğrencinin yanına oturan Avcı’nın, öğrenciye “Merhaba ben yeni sıra arkadaşınım” esprisi sınıftakileri güldürdü. Avcı, yetişmesi gereken başka bir program olduğunu, bu nedenle okuldan erken ayrılması gerektiğini belirtti. Daha sonra sıraların arasında tek tek dolaşarak Fatih Projesi kapsamında öğrencilere tablet bilgisayarlarını dağıttı. Öğrencilere tabletlerde çok oyun oynamamaları uyarısında da bulunan Avcı, tablet bilgisayarların sadece birer araç olduğunu, asıl unsurun öğrenciler olduğunu söyledi. Tabletlerin, öğrencilerin derslerine olumlu katkıda bulunması temennisinde bulunan Bakan Avcı, “Bunlar birer araç, asıl olan sizin kendi becerileriniz, düşünceleriniz, kendi fikirleriniz. Bunları da araç olarak kullanacağız, ama bunları çok fazla fetişleştirmeyeceğiz. ‘Bunlar her şeyi yapar, bunlarla beni kimse tutamaz değil’. Bunlarla derslerinizi, eğitiminizi daha etkili bir şekilde gerçekleştireceksiniz. Asıl olan yine kalem ve kağıt. Onlar temel, onların üzerine bunları koyduğunuz zaman daha başarılı olacaksınız” diye konuştu. Alparslan Anadolu Lisesi’ndeki törene Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ve bakanlık bürokratları da katıldı. ? AA

 

Okul Sütü 18 ilde dağıtıldı

 

OKUL Sütü Programı dün yeniden 18 ilde başlatıldı. Cuma gününden itibaren 81 ilde süt dağıtılacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bu eğitim yılının ikinci döneminin sonuna kadar 60 milyon litre süt dağıtılmış olacağını açıkladı. Eker, “Cuma günü itibariyle 6,3 milyon çocuk okul sütünden yararlanacak. Dönem sonuna kadar haftada üç gün okul sütü programı devam edecek” diye konuştu. Bakan Eker, okul sütü programının geçen yıl başlatıldığını hatırlatarak, aynı dönemde bazı çocukların mide ve bağırsak rahatsızlığı yaşadığını söyledi. Eker, “Bu tamamen o çocuklarımızın süte olan hassasiyetinden kaynaklandı. Bir tek evladımıza sağlık kuruluşlarımızdan ‘sütten zehirlenme’ teşhisi konulmadı. Ama maalesef ele alınırken ‘sütten zehirlendi’ gibi gerçek dışı ifadeler kullanıldı. Bu sene bilgilendirme de çok iyi yapıldı. Öğretmenlerimiz bunları dağıtırken kutuların bozulmuş olmamasına dikkat edecekler. Süte hassas çocuklarımıza ilişkin bilgi alındı” diye konuştu.

 

AJANDA

 

Burs ödüllü resim yarışması Liselerarası Resim Yarışması düzenleniyor. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin organize edeceği yarışmaya Türkiye genelindeki tüm liseliler katılabilecek. Öğrencilerin istedikleri konuda yapacakları resimler, 18 Mart – 22 Nisan tarihleri arasında değerlendirilecek. Ödül töreni 26 Nisan’da yapılacak. Birinciye I Mac Bilgisayar, ikinciye I Pad, üçüncüye Wacom/intuos 5 verilecek. İlk üçe giren öğrenciler katılım belgesi alarak, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde yüzde 100 bursla okuyabilecek.
Askeri liseler için başvurular başladı Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı (2013-ALS) için başvurular dün başladı. 21 Nisan’da uygulanacak sınav için adaylar, 8 Mart akşamına kadar başvuruda bulunabilir. Sınav kılavuzuna http://www.osym.gov.tr adresinde.

 

Matematik Köyü kayıtları

 

TÜRK Matematik Derneği Lisans ve Lisansüstü Yaz okulu kayıtları başladı. Eğitimler İzmir Şirince’deki Matematik Köyü’nde 8 Temmuz-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Bir matematik bölümüne kayıtlı her öğrenci yaz okuluna katılmak için başvuru yapabilir. Diğer bölümlerden derslere katılmak isteyenlerin kayıtları ise kontenjan kalırsa alınacak. Bilgi için: http://matematikkoyu.org