Çocuklarını rehin aldı

26 Agustos 2013

DHA / 26.08.2013

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Turgutreis Beldesi’nde, gemilerde temizlik işinde çalışan S.B. evde iki çocuğunu rehin aldı. Jandarma görevlilerinin psikolog yardımıyla ikna etmeye çalıştığı S.B. eylemini sürdürüyor.
Yaşar ANTER/ BODRUM (Muğla),(DHA)-

Gemilerde temizlik işinde çalıştığı belirtilen 33 yaşındaki S.B., bugün saat 12.00 sıralarında, Bodrum İlçesi’ne bağlı Turgutreis Beldesi’nde, Yakaara Caddesi 29 numaralı evinde, engelli olduğu belirtilen oğulları 6 yaşındaki S.B. ile 4 yaşındaki N.B.’yi rehin aldı. Sorun yaşadığı eşi E.B’nin evi terkedip Muğla Sığınma Evi’ne yerleştiği öğrenilen S.B.’nin çocuklarını neden rehin aldığı henüz öğrenilemedi.

Komşularının olayı bildirmesi üzerine eve jandarma, itfaiye ve sağlık ekipleri geldi. İkna etmek için psikologdan da destek alan jandarma, saatlerdir sonuca ulaşılamaması nedeniyle operasyon hazırlığı yapmaya başladı. Olay yerine Bodrum İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hakan Demirörs’le 22 kişilik jandarma özel harekat timi de geldi.

ŞİDDET UYGULADIĞI EŞİ KAÇMIŞ

Bodrum’de engelli iki çocuğunu evinde rehin alan S.B.’yi ikna çabaları sürüyor. S.B.’nin şiddet uyguladığı 8 yıllık eşi E.B.’nin (28), geçen hafta Valilik ve Kaymakamlığa başvurmasının ardından Muğla Kadın Sığınma Evi’ne yerleştirildiği öğrenildi. Genç kadının son 3 yıl içinde 4 kez eşinin şiddetinden kaçıp jandarmaya sığındığı ve aldığı darbeler nedeniyle kol ve bacaklarında kırıklar olması nedeniyle hastanelik olduğu belirtildi. E.B.’nin ailesinin de kendisini kabul etmemesi üzerine çaresiz kalıp, sığınma evine gitmek zorunda kaldığı ileri sürüldü.

EVİ ATEŞE VERMEKLE TEHDİT EDİYOR

S.B.’nin eşini eve dönmeye ikna etmek için çocuklarını rehin aldığı, elindeki çakmakla evi ateşe vermekle tehdit edip, kendisini iknaya çalışan jandarmalara direndiği bildirildi. S.B.’yi ikna edebilmek için eşi E.B.’nin Bodrum’a getirilmesi amacıyla resmi makamlarla görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

8 SAAT SONRA SON BULDU

Bodrum’da engelli iki çocuğunu evinde ekmek bıçağı ile rehin alan S.B., 8 saat sonra eylemine son verdi. Kızgın koca S.B.’yi, Muğla Sığınma Evi’nden gelen 8 yıllık eşi E.B. ikna etti. Jandarma komutanlarıyla eve giren E.B., engelli iki çocuğuna sarılarak gözyaşı döktü. E.B. daha sonra eşi S.B. ile jandarma yetkililerine çay yaptı. Rehin alınan iki çocuk sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Bodrum Devlet Hastanesi’ne, S.B. ise ifadesi alınmak üzere Turgutreis Jandarma Karakol Komutanlığı’na götürüldü.

Çocuklarına sağ salim kavuşan E.B., “Eşimin bir çılgınlık yapacağını düşünerek hemen Muğla’dan yanına geldim kendisini ikna ettim. Sinirli bir yapıya saphip ancak çocuklarımı sağ salim teslim aldığım için mutluyum, geri dönermiyim o daha sonra konuşulacak bir konu” dedi. S.B. ise “Eşim evi terk edip çocuklarıda bırakıp gidince sinir krizine girdim geri dönmesi için yaptım, asla amacım çocuklarıma zarar vermek değildi, çok üzgünüm eşime ve çocuklarıma daha iyi davranacağım” dedi. İki çocuğun annesine teslim edileceği belirtildi.