“Çocukların Yaşama Hakkı Korunmuyor”

13 Mayıs 2011

Bianet / 13.05.2011

Gündem Çocuk tarafından hazırlanan rapora göre son iki yılda 13 çocuk okullarda güvenli ortam sağlanmadığı için öldü. 12 Mayıs’ta altı yaşındaki Efe Boz’un, üzerine lavabo düşmesi sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak hazırlanan raporda “ihmal değil, yaramazlık” dendi.

Son iki yılda Türkiye’de 13 çocuk okulda geçirdikleri kazalarda öldü. Bu ölümler, kapıya sıkışma, elektrik çarpması, foseptik kuyusuna düşme, üzerine lavabo ve kapı düşmesi, yangın gibi sebeplerden meydana geldi.

Çocuk Haklarını Tanıtma, Yaygınlaştırma, Uygulama ve Uygulamaları İzleme Derneği (Gündem Çocuk), Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ı istifaya davet etti.

Çocukların açık ihmal sebebiyle ve zamanında gerekli mekansal ve fiziksel düzenlemeler yapılmadığı için öldüğünün altını çizen Gündem Çocuk, gerekli önlemleri almayan yetkililerin Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 6. Maddesi “çocuğun yaşama hakkını” ihmal ettiğini söyledi.

“Çubukçu ve Kavaf çocukların yaşama hakkını korumuyor”

Gündem Çocuk, bu ihlali önlemekle “sorumlu ve yükümlü” olan Çubukçu ve Kavaf’ın yargılanması gerektiğini de belirtti. Yazılı açıklamada Çubukçu ve Kavaf’ın istifa etmesi ve yargılanması için şu gerekçelere yer verildi:

* Sorumlulukları altında olan kurumlarda çocukların yaşama hakkını koruyamadıkları,
* Bu konuda sistemli bir önleme çalışması yürütmedikleri,
* Güvenli eğitim ortamı kavramından sadece adli güvenliği ve okul polisini anladıkları,
* Okula, çalışma standartları denetlenmeyen taşeron müteahit firmaları sokarak, eğitim ortamlarını kolay para kazanma yolu haline getirdikleri,
* Efe Boz’un yaşamını yitirmesinin ardından, aileye olayı büyüttüklerini söyleyen milli eğitim müdürlüğü yöneticileri hakkında hala hiçbir işlem başlatmadıkları,
* Bu çocukların yaşam hakkından yana durmak yerine ölümlerin sorumlularının arkasında durmayı tercih ettikleri için.
9 ilde 13 çocuk öldü
Mayıs 2009’dan beri okullarda çocukların güvenliği için tedbir alınmadığı için dokuz ilde 13 çocuk öldü. Geçtiğimiz sene İstanbul’da bir okulda lavabonun üzerine düşmesi sonucu ölen altı yaşındaki Efe Boz’un ölümünün sorumluları hakkında soruşturma başlatılmadı. İstanbul Valiliği’nin talimatıyla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma raporunda ise Boz’un ölüm nedeninin “ihmal değil, onun yaramazlığı” olduğu yazıyor.
Son iki yılda okullarda ölen çocukların listesi şöyle:
* Fatma Karoğlan ve Mine Gün 18 Mayıs 2009, Adapazarı’nda Hızırtepe Kız Yetiştirme Yurdu’nda çıkan yangında öldü.
* Mustafa Kutlar, 30 Eylül 2009’da İstanbul-Güngören Lütfi Kırdar İÖO’nda kafasını beton zemine çarptı.
* Umut Balık, 22 Mart 2010’da Uşak’da Eşme YİBO’da foseptik çukuruna düştü.
* Fadime Yalçın, Mart 2010’da Manisa-Demirci İmrenler Köyü İlköğretim Okulu’nda başını okul penceresinin parmaklıklarına sıkıştırdı.
* Özlem Çakan ve Zeynep Binici 22 Mayıs 2010’da Samsun Yaşar Doğu Kız Yetiştirme Yurdu’nda çıkan yangında dumandan zehirlendi.
* Anıl Erden, 3 Haziran 2010’da İzmir-Bornova Seyit Şanlı TE Meslek Lisesi’nde başını okulun otomatik kapısına sıkıştırdı.
* Efe Boz, 12 Mayıs 2010’da İstanbul Maltepe İlköğretim Okulu’nda tuvalet lavabosu üzerine düştü.
* Anıl Karagöz, 5 Nisan 2011’de Ankara-Keçiören Atatürk İlköğretim Okulu’nda pencereden düşerek öldü.
* Mehmet Ali Yavuz, 19 Nisan 2011’de İzmir-Menemen 75. Yıl İlköğretim Okulu’nda okul kapısı üzerine düştü.
* Mustafa Çobanyıldız, 18 Nisan 2011’de Urfa’da Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu’nda üçüncü kattan aşağı atlayarak intihar etti.
* Soyadı bilinmeyen Yavuz, Eylül 2010’de Ardahan’da bir İlköğretim Okulu’nda ölü bulundu. (ÇT/ŞA)

İstanbul – BİA Haber Merkezi
13 Mayıs 2011, Cuma