‘Çocukların Sosyal Gelişimi Projesi’

9 Ekim 2012

 

Habercity / 09.10.2012

Mersin Haber City Net Mersin’deçocuklar, proje kapsamında yet gezisi yaptı.

 

Mersin Haber City Net Mersin’de çocuklar, proje kapsamında yet gezisi yaptı.

 

– Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Mersin İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk veGençlikMerkezi Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Çocukların Sosyal Gelişimi Projesi’ kapsamında 100 çocuk Taşucu’nda yat gezisi yaptı.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Mersin İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, projenin hedef kitlesinin Mersin’e göçle gelen ailelerin yaşadığıAkdenizve Toroslar ilçelerindeki çocuklar olduğu vurgulandı. Bu çerçevede, 15 ilköğretim okulundaki 100 çocuk ilk kez Silifke’nin Taşucu beldesinde yat gezisine katılarak gün boyu doyasıya eğlenme fırsatı buldular. Şarkı söyleyip halay çeken çocuklar, kendilerine bu imkanı sağlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na teşekkür ettiler.

 

Çocukların gezisine ÇOGEM Müdürü Mustafa Sarı ile birlikte katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Mersin İl Müdürü Selahattin Bulut, Mersin’in yoğun göç alan mahallelerinde bulunan okullardakisosyalve ekonomik desteğeihtiyacıolan çocuklukların da korunma, gelişim, katılım ve çocukluklarını yaşama hakları olduğunu söyledi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak çocukların bu temel haklarını yaşaması için bu ve benzeri projeleri hayata geçirdiklerini kaydeden Bulut, “Devletin şefkat eli önce çocuklardan başlamak üzere toplumun tüm kesimlerine uzanacak. Bugün burada 100 çocuğumuz ilk kez yat gezisi yaptı. İlk aşamada 200 kişi yat gezisine katılacak. Ekim ayı içinde yaklaşık 4 bin kişinin katılacağı ücretsiz aileyle buluşma pikniği düzenleyeceğiz. Aile ve çocuk odaklı çalışmalarımız devam edecek” dedi. Bulut, milli birlik ve kardeşlik projelerinin bir parçası olan ‘Çocukların Sosyal Gelişimi Projesi’ ile Mersin’defarklısemtlerden çocukları bir araya getirerek kardeşlik duygularını geliştirmeyi hedeflediğini vurguladı. Bu projenin sadece Mersin’de değil 81 vilayet de uygulanmasının yararlı olacağını dile getiren Bulut, “Türkiye’nin çocukları bizim çocuklarımızdır” diye konuştu.

 

ÇOGEM Müdürü Mustafa Sarı ise, projenin başladığı mayıs ayından bu yana yaklaşık 300 çocuğun faydalandığın belirterek, projenin bueğitimöğretim yılında da devam edeceğini ve 500 çocuğun projeden faydalanmasını hedeflediklerini kaydetti.

İHA