Çocukların kitapları çocuklarla buluşuyor

2 Mayıs 2011

 

Farklı Haber8 / 02.05.2011

 

5 kentten 187 çocuk, İsveçli yazar ve çizerlerle ortak kitaplar hazırladılar. Yazarların hikayelerine çizim yaptılar, çizimlere hikayeler yazdılar. Hazırlanan 10 kitap şimdi çocuklarla buluşuyor!

Çocuk hakları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan “Çocukların Hakları, Çocukların Kitapları” adlı proje kapsamında yetişkin yazar ve çizerler, 8-12 yaş arasındaki çocuklarla ortak bir edebiyat projesinde buluştu.

İsveç Yazarlar Birliği ve Anadolu Kültür tarafından İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında beş İsveçli yazar hikayeler yazdı, beş İsveçli çizer resimler yaptı. Bu hikayelerin resimleri ve resimlerin hikayeleri İstanbul, Çanakkale, Bursa, Samsun ve Diyarbakır’da düzenlenen yaratıcı yazı ve resim atölyelerinde çocuklar tarafından üretildi.

Leyla Sakpınar, Şiir Özbilge ve Ali Arda tarafından yürütülen atölye çalışmalarına 187 çocuk katıldı.

Kitaplar Ayrıntı Yayınları işbirliğiyle yayınlandı. Projenin bundan sonraki ayağında Mayıs ayında, İsveçli yazar ve çizerlerler, her kentte çocuk yazar ve çizerler ile buluşacaklar. Kitapların yaratıcıları çocuklar ve büyükler ortak söyleşiler gerçekleştirecek, okul ziyaretleri yapacak ve hazırlanan kitaplar çocuklarla buluşacak.