“Çocukların Haklarını İhlal Edenler Cezasız Kalmamalı”

21 Kasım 2012

Gündem Çocuk Derneği Uğur Kaymaz’ın güvenlik geçlerinde öldürülmesinin yıldönümünde Kaymaz’ı ve yaşam hakları ihlal edilen çocukları andı, sorumluların cezasız kalmamasını istedi.

Ankara – BİA Haber Merkezi

21 Kasım 2012, Çarşamba
Gündem Çocuk Derneği dün Dünya Çocuk Hakları Günü’nün kutlandığını hatırlatarak baştaUğur Kaymaz olmak üzere çocukların hakkını ihlal edenlerin cezasız kalmamasını istedi.

Çocuklara yönelik hak ihlallerini önlemek için devletin BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nden doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Bugün Uğur Kaymaz’ın öldürülmesinin ardından tam sekiz yıl geçtiğini vurgulayan dernek, Kaymaz’ı vuranların 8 Eylül 2012’de görülen son davada, meşru müdafaa haklarını kullandıkları gerekçesiyle beraat ettiklerini hatırlattı ve devlet görevlilerinin çocukları öldürmeye devam ettiğine dikkat çekti.

“Uğur’un ardından, sekiz yıl boyunca onlarca çocuk yine devlet görevlileri tarafından öldürülmeye devam etti. Abdülsamet, Ceylan, Ahmet,  Enes, Mehmet, Fırat, Sultan, Osman, Doğan… Pozantı Cezaevi’nde taciz ve tecavüze maruz kalan, Roboski’den katledilen çocuklar ve diğerleri…”

50 yaşam hakkı ihlali

Gündem Çocuk Derneği’nin “Çocuğun Yaşam Hakkı 2011 Raporu”na göre sadece bir yılda devlet görevlileri tarafından yaşam hakkı ihlal edilen çocuk sayısı 50.

“Uğur Kaymaz’ı ve diğer çocukları, ayaklarında terliklerle bu yaşamdan alanlar cezasız kaldıkça utancımız, huzursuzluğumuz ve öfkemiz geçmeyecek” denilen derneğin açıklamasında devletin yükümlülüklerini yerine getireceğine dair söz vermesi ve hemen harekete geçmesinin önemi anlatıldı.

12 yaşındaydı

Uğur Kaymaz 21 Kasım 2004’de Mardin’in Kızıltepe ilçesinde babası Ahmet Kaymaz‘la birlikte ” terörist” oldukları gerekçesiyle güvenlik güçlerinin 13 kurşunuyla öldürüldü.

Uğur Kaymaz evinin önünde ayağında terlikleriyle öldürüldüğünde 12 yaşındaydı.  (YY)

Gündem Çocuk’un açıklamasının tam metnini okumak için tıklayınız.