Çocuklarımız risk altında !

28 Mart 2011


Vatan/ 28.03.2011

 

Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah ARVAS çocukların internet kullanımıyla ilgili anne ve babaları uyararak gerekli tedbirlerin alınması gerektiği yapmış olduğu basın açıklamasıyla dile getirdi.

DİYANET SEN VAN ŞUBE BAŞKANI ÇOCUKLAR VE İNTERNET KULLANIMI HAKKINDAKİAÇIKLAMALARI

Diyanet-Sen Van Şube Başkanı

Nurullah ARVAS çocukların internet kullanımıyla ilgili anne ve babaları uyararak gerekli tedbirlerin alınması gerektiği yapmış olduğu basın açıklamasıyla dile getirdi.

 

Çocuklarımız risk altında!

 

Arvas, ”Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK),  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Uluslararası kuruluşların verileri baz alınarak hazırlanan rapora göre, Türkiye’de internet kullanan 24 milyon kişi var.

 

24 milyon internet kullanıcısının yaklaşık 21 milyonu günde bir defa mutlaka internete giriyor. Kullanıcıların yüzde 86’sı her gün, yüzde 13’ü haftada birkaç kez, geriye kalan yüzde 1 ise nadiren internet kullanıyor.

 

”Çocuklarımız internetin başından kalkmıyor!”

24 milyon kullanıcının yüzde 22’sini 12 ile 17 yaş arasındaki çocuklar oluşturuyor. Günün 2 saatini internet başında geçiren çocukların yüzde 80’den fazlası sosyal ağlara üye olmuş durumda. Günün 2 saatini internete ayıran çocuklar, en uzun zamanı sosyal ağlarda geçiriyor. İnterneti kullanan çocukların yüzde 66’sı günde en az bir kere sosyal ağları kullanıyor.

 

”Çocuklarımız risk altında”

 

Güvenli internet ve sosyal ağ kullanımı konusunda çocukların bilgisiz olduğunu da ortaya koyan rapora göre, çocukların ortalama yüzde 30’u ev adreslerinden, telefon numaralarına kadar tüm bilgilerini herkesle paylaşıyor. Hiç tanımadıkları kişilerle arkadaş olanların oranı ise yüzde 65. Çocukların sadece yüzde 0.4’ü ders ve bir şeyler öğrenmek için sosyal ağları kullanırken, arkadaşlarıyla ilişki kurmak için girenlerin oranı yüzde 83.6. Araştırmada ‘havalı görünmek’ ve ‘özel hayatımı paylaşmak için’ girdiğini belirten çocukların oranlarının da toplamı yüzde 13 olduğu belirtiliyor.

 

”Gayri ahlaki site oranı yüzde 15”

 

Araştırmada internet sitelerinin yüzde 15’inin ahlaki bir zaaf içinde olduğu, yaklaşık yüzde 12’sinin ise sakıncalı içerikli olduğu ifade ediliyor. İstatistiklere göre, arama motorlarında gayri ahlaki ve sakıncalı içerik arayanların oranı ise yüzde 60’lara ulaşmış durumda.

 

”Küresel vurgun!”

 

Ahlak dışı içeriklerin bulunduğu web sitelerinin çoğu ABD bağlantılı ve sitelerin kazancı 5 milyar doları geçiyor. Bu sitelerin sayılarının 200 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor.

İnternet kullanımın her geçen gün arttığına vurgu yapılan araştırmada, şu anda internet kullanıcısı sayısının dünyada 2 milyara ulaştığı da ifade ediliyor.

 

”Toplum hazırlıksız yakalandı”

 

Milleti ayakta tutan en güçlü bağ manevi değerlerimizdir. Olumsuz internet bağımlılığı ise manevi hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Teknoloji alanda yaşanan hızlı gelişmeye itirazımız olamaz.

Ancak çocuk ve gençlerimizin büyük bir kısmının interneti doğru kullanmamasından dolayı büyük sıkıntılar yaşanmaktadır.  İnternet beklenilenden çok daha hızlı yayılmış ve tedbir alamadığımız için toplumumuzu hazırlıksız yakalamıştır.

 

Çocukların şiddet eğiliminin artması, kötü alışkanlıklara küçük yaşta başlanılması, boşanma oranlarının yükselmesi, ahlaki erozyonun genişlemesi ve kişinin sosyal hayatının bozulmasının başlıca nedenlerinden birinin yanlış internet kullanımı olduğu şüphesizdir.

 

Bu yüzden çocuklarımızı interneti din, eğitim, spor, kültür sanat gibi yararlı bilgiler alanında kullanmaya özendirmemiz ve olumsuzluklar için tedbir almamız zorunludur.

 

Bu uyarılara dikkat!

 

Günümüzde 24 milyondan fazla çocuk korumasızca Internet’te saatlerce sörf yapmaktadır. Çocukların dünyayı keşfetmeleri için interneti kullanmaları gerekirken, farklı kulvarlara sürüklendikleri aşikardır.

 

İnternet’te çocuk güvenliği sağlanmalı, çocukların Internet’i kullanmalarına yardımcı olmak için devlet devreye girmeli, aileler ise ister evde olsun ister internet kafede olsun çocuklarımızı bekleyen büyük tehlikelere karşı kalkan olmalıdır.

 

Aileler çocuklarının günlük bilgisayar kullanım süresini ayarlamalı, sosyal ağlara ayırdıkları zamanı kısıtlamalıdırlar. İnternet başında çocukların davranışı izlenmeli, onlara bilgisayar dışında zaman geçirebilecekleri alanlar meydana getirilmelidir ” diye sözlerine son verdi.