“Çocuklarım ‘çocuk gelin’ olmasın”

10 Ekim 2013

Posta / 10.10.2013

İzmir Çiğli’de imam nikahıyla yaşadığı Şahin Sarı tarafından defalarca bıçaklandıktan sonra tedavi görüp iyileşen Sema Öztürk, çocuklarını okula gönderememenin sıkıntısını yaşıyor.

Olay, geçen nisan ayında meydana geldi. İnşaat işçisi Şahin Sarı, imam nikahıyla birlikte yaşadığı 4 çocuğunun annesi Sema Öztürk’ü, defalarca bıçaklayarak yaraladı. Ölümden dönen Öztürk, kaldırıldığı hastanede uzun süre yoğun bakımda tedavi edildi. Olaydan sonra kaçan Şahin Sarı ise yakalanıp, tutuklandı.

3 KARDEŞ OKULA KAYDOLAMADI
Sema Öztürk, iyileştikten sonra 4 çocuğu ile birlikte yeni bir hayat kurmak istedi. Buca’da ev tutan anne Sema Öztürk çocukları İlayda Sarı (13), Aleyna Sarı (12), Boran Sarı (7) ve hastalığı nedeniyle kendi babasının üzerine kayıtlı olan Furkan Öztürk (10) ile birlike yaşamaya başladı.
Okullar açıldığında Aleyna Sarı, bir yıl önce kaydolduğu 7’inci sınıftaki öğrenimine Çiğli’de devam ederken diğer 3 kardeş okula kaydolamadı. Çocuklardan İlayda 8’inci sınıf, Baran birinci sınıf ve zihinsel engelli Furkan da hastalığı nedeniyle özel eğitim merkezine gitmesi gerekirken evde oturmak zorunda kaldı. Sema Öztürk, çocuklarının okuması için her yere başvurduğunu ama bir sonuç alamadığını belirtti.

Devletten maddi bir yardım istemediğini dile getiren Öztürk şunları anlattı:
“Bıçaklandıktan sonra uzun bir hastane süreci geçirdim. Şimdi, çocuklarımla yeni bir hayat kurmak istedim. Ama çocuklarım, Şahin Sarı ve onun resmi nikahlı eşinin üzerine kayıtlı olduğu için okulla ilgili hiçbir işlem yaptıramadım. Şahin Sarı şu an cezaevinde ve resmi nikahlı eşine de izin vermiyor. Bu yüzden çocuklarımın üçü okula gidemiyor.”

’ÇOCUK GELİN OLMALARINI İSTEMİYORUM’
Sadece manevi destek istediğini söyleyen Sema Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çocuklarımı okutmak istiyorum. Valiliğe gittim oradan beni İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiler. İl Milli Eğitim’den bana çocuklarımın ancak nüfusta kayıtlı olan anne ve babalarının yanında okuyabileceği söylendi. Ben çocuklarımı babalarının ailesinin yanına göndermek istemiyorum. Çünkü kızlarımı küçük yaşta gelin göndereceklerini biliyorum. Oğullarım da çoban veya hamal olacak. Ben çocuklarımın benim gibi cahil kalmamasını, benim durumuma düşmemesini ve daha güzel şartlarda yaşamasını istiyorum. Çocuklarımın öğretmen, avukat, hakim olarak devlete yararlı birey olsunlar.”

‘YUVAYA VERMEK İSTEMİYORUZ’
Bıçaklanma olayından itibaren Sema Öztürk’ün yanında olan ablası Gülten Aydın (38) da görüştükleri bir vali yardımcısının kız kardeşine ’Zaten yaralanmışsın, bir işte de çalışamazsın, çocuklarına nasıl bakacaksın? İyisi mi sen çocuklarını yuvaya ver’ dediğini öne sürdü.
Çocukların annesinin yanında okumalarını istediklerini kaydeden Gülten Aydın, “Devletten tek istediğimiz bu 4 çocuğun geleceğiyle oynamasınlar” diye konuştu.

Yusuf YAVUZ / İZMİR, (DHA)