Çocukları şimdi de ölüme zorluyorlar

28 Ekim 2012

 

Sabah / 28.10.2012

 

HAZAL YILMAZ

HAZAL ATEŞ

 

PKK Kandil’de kalkan yaptığı, eylemlerde taş attırdığı çocukları bu kez ölüme götürüyor. Örgüt, cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine çocukları da itiyor.

 

Cezaevlerinde 680 tutuklu ve mahkûmun sürdürdüğü ölüm oruçları kritik aşamaya yaklaştı. BDP, 30 Ekim’de “hayatı durdurma” tehdidinde bulunurken, terör örgütü eylemleri sonuç alınabilir düzeye getirmek için çocukları da eyleme kattı. Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi ile Midyat Cezaevi’nde 18 yaşın altında 9 çocuğun başlattığı açlık grevinin, eylemlerin sürdüğü 58 cezaevinde yaygınlaştırılacağı belirtildi. PKK-KCK davalarının tutuklu ve hükümlülerinin 12 Eylül’de başlattığı süresiz açlık grevi sürüyor. “Anadilde savunma, eğitim hakkının tanınması, Öcalan’a güvenlik, özgürlük koşullarının yaratılması” talepleriyle başlatılan açlık grevine çocuklar da katılmaya başladı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in üç gün önce Sincan Cezaevi’nde açlık grevini yapan mahkûmları ziyaret etmesi, aydınların çağrıları ile devam eden iyi niyet girişimleri ise sürüyor.

ABD KONGRESİ’NE MEKTUP
BDP, açlık grevlerinin gündemde kalması için mektup diplomasisine başladı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak imzasıyla ABD Kongresi başta olmak üzere AB ülke liderleri, büyükelçiler ve insan hakları örgütlerine mektup gönderildi. Mektuplarda mahkûmların durumu ve 3 talebine dikkat çekildi. Ölüm oruçlarının son bulması için Obama başta olmak üzere dünya liderlerinden destek istendi. Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki kadın tutuklular ölüm oruçlarına dikkat çekmek için BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a mektup gönderdi.

AVUKATLAR: DURUMLARI AĞIR
İnsan Hakları Derneği, açlık grevinin sürdürüldüğü cezaevlerini ziyaret ederek mahkûmların durumlarını izliyor. BDP’nin oluşturduğu Açlık Grevlerini İzleme Komisyonu da günlük rapor tutarak sivil toplum örgütleri ile paylaşıyor. Bazı mahkûmların durumunun ağır olduğunu belirten İHD yetkilileri ve avukatlar, “Bazıları yürümekte zorluk çekiyor. Eylemlerden vazgeçmezlerse kalıcı sağlık sorunları, ölümler olabilir. Açlık grevindekiler için B1 vitamini hayati önem taşıyor. Açlık grevine yönelik müdahale konusunda doktorlar dikkatli olmalı” dedi. Avukatlar B1 vitamini kalmadığını öne sürerken Adalet Bakanlığı yetkilileri, açlık grevindekilere gerekli vitamin ve sıvaların imza karşılığı verildiğini belirtiyor.

BATMAN’DA OLAY ÇIKTI
BDP Batman İl Başkanlığı’nın açlık grevlerine destek için düzenlenen miting sonunda olaylar çıktı. BDP Genel Başkanı Demirtaş, “Bugünden sonra lafla İmralı ve koster gemisinin yürümeyeceği aşikardır” derken, miting dağılımında, polislere taşlı saldırıda bulunan gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Diyarbakır’da ise milletvekili Emine Ayna ile BDP’li belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu grup 1 günlük oturma eylemi yaptı. Hakkâri’de BDP Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani’nin de katıldığı 10 günlük dönüşümlü açlık grevi başlatıldı. İstanbul’da açlık grevlerine destek için basın açıklaması yaptıktan sonra Kadıköy Meydanı’na yürümek isteyen grubu polis dağıttı. Nusaybin’de ise grev çadırı kurulmasına polis izin vermedi.

OĞLU AÇLIK GREVİNDE OLAN BABANIN ÖCALAN İSYANI
Kürt siyasetçi ve yazar İbrahim Güçlü ölüm oruçlarıyla ilgili bir babanın yazdığı mektubu kamuoyu ile paylaştı. Adının açıklanmasını istemeyen baba mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Oğlum Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde 5. yılını dolduruyor. Artık görüşe çıkmıyor. Mademki bu talepler çok mühimdir 14 senedir cezaevinde bulunan Abdullah Öcalan bugüne kadar bir gün bile açlık grevine gitmedi. Tutsak ailelerine açlık grevi için çağrı yapıyorsunuz. O zaman Mehmet Öcalan, kardeşleri neden buna katılmıyor. Eğer Öcalan’ın özgürlüğü ve bazı hakları almanın yolu açlık grevi ise o zaman, bunu özgür insanlar yapar. Önce BDP vekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının açlık grevine girmesi gerekmez mi?”