Çocukları korumak için dev kampanya

6 Ekim 2009

 

Haber Türk / BBC / 05.10.2009

 

Uluslararası yardım kuruluşu ‘Save the Children’ fakir ülkelerdeki çocuk ölümlerine karşı dev bir kampanya başlatıyor.

Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children (Çocukları Kurtarın) bugüne kadarki en büyük kampanyasını başlatıyor.

Yardım kuruluşu, çok sayıda çocuk ölümünün önlenebileceğini vurguluyor. Kuruluş bu kampanyayla, çocuk ölümlerinin küresel düzeyde önemli oranda azaltılmasının maliyetinin, çoğu kişinin düşündüğünden az olduğunu göstermek istiyor.

Save the Children’a göre 40 milyar dolarlık bir fon, tedavi edilebilir hastalıklar yüzünden ölen çocukların sayısını önemli oranda azaltacak. Yardım kuruluşu bu noktada, hükümetlere yeterince baskı yapılmadığını, insanların çocuk ölümlerinin önlenmesinin maliyetinin çok daha fazla olduğunu düşündüklerine dikkat çekiyor.

HER YIL 9 MİLYON ÇOCUK BEŞ YAŞINI GÖREMİYOR

14 ülkede yapılan bir araştırmada, birçok kişinin bunun en az 400 milyar dolara mal olacağını düşündükleri gözlendi. Her yıl 9 milyon çocuk 5 yaşını göremiyor
Save the Children’ın açıkladığı rakamlara göre dünyada her yıl 9 milyon çocuk, 5 yaşına gelmeden ölüyor.

Ekonomisi hızla büyümesine karşın, bu ölümlerin yaklaşık yüzde 20’si Hindistan’da görülüyor. Öyle ki Hindistan’da her yıl 400 bin bebek, doğduktan sonra 24 saat içinde yaşama veda ediyor. Bu da ülkede her 15 saniyede bir çocuğun ölmesi demek. Bu ölümlerin temel neden, Hindistan’da sağlık hizmetlerinin ihtiyaç sahiplerine her zaman ulaşamaması.

Hindistan dışında Nepal, Peru ve Filipinler çocuk ölümlerini önlemede ciddi sorunları olduğu belirtilen diğer ülkeler. Save the Children çocuk ölümlerini temelde, zatüree ve ishal hastalıklarına ya da iyi yetişmiş ebe eksiğine bağlıyor.

Birleşmiş Milletler’in Milenyum Hedefleri’nden biri de, çocuk ölümlerini 2015’e dek üçte iki oranında azaltmaktı. Ancak Save the Children, bu hedefe varma yolunda çok yavaş ilerlendiğini vurguluyor.