Çocukları Hem Güldürecek Hem Düşündürecek

17 Mart 2010

 

AA / 16.03.2010

ANKARA – Devlet Tiyatrolarında ilk kez sahnelenecek çocuk oyunu ”Büyümek İstiyorum”, 23 Martta Şinasi Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Renkli ve ilginç kostümlerle süslenen oyun, gelişmekte, büyümekte olan bir çocuğun çevresini tanıması ve olgunlaşma sürecini anlatıyor.
Oyunu yazan ve yöneten Mehmet Akay, Şinasi Sahnesi’nde düzenlenen basın tanıtım toplantısında, oyunu ”yolculuk öyküsü” olarak özetlediklerini söyledi.
”Büyümek İstiyorum”un daha önce özel bir tiyatroda sahnelendiğini anlatan Akay, DT ilk kez seyirciyle buluşacak oyunda 14 kişilik oyuncu kadrosuyla çalıştıklarını belirtti.
Oyunun içeriğinde bir değişiklik yapmadıklarını, akıllı ve iyi yetişmiş bir çocuğun nasıl ve olgun davrandığını eğlenceli şekilde anlattıklarını ifade eden Akay, ”Çocuğun kişiliğinin oluşmasında aile kadar çevrenin de etkili olduğunu göstermeye çalıştık. Oyunda eğitimin önemi, sevgi, dostluk, savaşın kötülüğü, üretim gibi mesajlar var. Bütün iyi değerlerin olduğu bir oyun sahneye koyacağız” dedi.
Oyunun isminin bir çocuğun olgunlaşma sürecini anlattığı için ”Büyümek İstiyorum” olarak belirlediklerini ifade eden Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Genel olarak çocuk oyunlarında amaç öncelikle eğitmek değildir. İşimizin niteliği öncelikle eğlendirmektir. Çocukların buradan çıkaracakları dersler kendilerine kalmıştır. Biz onlara aman şöyle düşünün böyle mesajlar çıkarın demiyoruz sadece durumu gösteriyoruz. Bunu da eğlendirerek yapmaya çalışıyoruz. 
Düşünme sürecini çocuğa bırakıyoruz. Çocuklarımız eğlenirken, kendi çıkarımlarını yapacaklar, düşünecekler. Oyunumuz 7-14 yaş arasındaki çocuklarımız için. Velilere de hitap edecek bir oyun olduğunu önceki deneyimlerimizden biliyoruz. Dans, müzik, eğlence var oyunumuzda, büyüklerin de ilgiyle izleyeceğini düşünüyoruz.”
Şinasi Sahnesi’nde 23 Martta prömiyer yapacak oyun, küçük tiyatroseverler için 24, 28, 30 ve 31 Martta da sahnelenecek.