ÇOCUKLARDA “KİLO” PROBLEMİ BÜYÜYOR

25 Kasım 2009

 

AA / 16.11.2009

 

ANKARA – İlknur Çetinbaş – Uzmanlar, TV, bilgisayar bağımlılığı ve hareket azlığı nedeniyle çocuklarda çığ gibi büyüyen ”kilo” problemine karşı uyarıda bulunuyor.

 

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Gül Baltacı, ”Çocukların daha iyi büyüme ve gelişmeleri için küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak spor yapmaları oldukça faydalı” dedi.
Spor aktivitelerinin, eğlenceli ve sosyal bir ortam yarattığı için çocuklarda sosyal kişilik ve özgüveni erken oluşturduğuna dikkati çeken Baltacı, ”Bundan dolayı özellikle gelişmiş ülkelerde her türlü alt yapı oluşturulup, çocukların organize bir spora katılımları her yıl artmaktadır. Bizimse yapacak çok şeyimiz var” diye konuştu.
Türkiye’nin, gerek erken yaş grubuna yönelik ilgili yasal düzenleme, gerekse toplumun bilinç düzeyi ve alt yapı eksiklikleri konusunda yolun henüz başında bulunduğunu ifade eden Baltacı, şöyle devam etti:
”Çok geç kalmadan harekete geçilmeli, yoksa TV, bilgisayar bağımlılığı ve hareket azlığı nedeniyle çocuklardaki fazla kilo probleminin önüne geçilemeyecek. Düzenli spor yapan çocukların, TV ve bilgisayar karşısında geçirdikleri vakit azaldığı için obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkların oluşum riski azalır.”
Büyümenin en hızlı dönemde yani kız çocuklarda 9.5-15 yaş, erkek çocuklarda ise 11-17 yaş sonuna kadar çocukların korkmadan zevk alarak spor yapacaklarını ifade eden Baltacı, sözlerini şöyle tamamladı:
”Ayrıca 2-5 yaş arası için en uygun egzersizler fırlatma, yakalama, koşma, sıçrama iken 6-9 yaş arası için belli mesafeye fırlatma, bir topa vurma ve sporun temel hareketlerine geçişleri öneriyoruz. 10-12 yaş arasında ise basketbol, futbol gibi sporları içeren kompleks motor becerilerine yönelinebilir.”

TÜRK ÇOCUKLARI AVRUPALI YAŞITLARI KADAR OBEZ

 

ANTALYA – Yeşim Ersoy – Türkiye’de son 30 yıldır fiziksel aktivitelerin azalması nedeniyle çocuklarda obezite görüldüğü bildirildi.
Antalya Belek’te yapılan 45. Ulusal Nöroloji Kongresi’ni düzenleyen Türk Nöroloji Derneği’nin Genel Sekreteri ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Nöroloji Kliniği Şef Yardımcısı Doç. Dr. Şerefnur Öztürk, yaptığı açıklamada, Türkiye’de bundan 30 yıl önce çocuklarda obeziteden söz edilmediğini söyledi. 
Obezitenin pek çok hastalıkta olduğu gibi nörolojik hastalıklarda da risk faktörlerinin başında geldiğini belirten Doç. Dr. Öztürk, ”Artık sürekli televizyon karşısında zaman geçiren, sokak oyunları oynamayan, okullarda yeterli beden eğitimi dersi almayan, fiziksel aktiviteleri azalan, beslenmeyle ilgili doğru eğitim ve alışkanlıklar verilmediği için obez çocuklarımız var” dedi.

ÜZÜNTÜYLE YAZILAN CÜMLE
Çocukların, tamamen reklamların yönlendirdiği, belki anne ve babaların da kolayına giden, sebze ve vitamin içermeyen, sadece karbonhidrat, yağ ve çocukları mutlu edecek tatlar içeren gıdalarla beslenme eğilimi içinde olduğunu savunan Doç. Dr. Öztürk, şöyle konuştu:
”Bilimsel çalışmalarımızı yazarken eskiden, ‘Sonuçlarımız Avrupa ile uyumlu’ demekten gurur duyardık. Şimdi çok acıdır ki obezite ile ilgili bir şey yazarken, aynı cümleyi üzülerek yazıyoruz. Çok acı bir süreç. Belki de anne babaların, öğretmenlerin çocukları daha fazla fiziksel aktiviteye; örneğin sosyal ve duygusal paylaşım sağlayacak sokak oyunlarına yöneltmeleri gerekiyor.” 
Kalp damar hastalıkları gibi beyin damar hastalıklarının da artık çocukluk çağına kadar indiğini bildiren Doç. Dr. Öztürk, ”Çocuklarda gelişen risk faktörlerinin artması, ileride, belki de 17 – 18 yaşındaki inmeli hastalarımızın daha da artmasına neden olacak. Çocuğun doğumundan itibaren beslenme alışkanlıklarının ve yaşam alışkanlıklarının çok düzenli geliştirilmesi lazım” dedi.