Çocuklarda iştahsızlık tedavisi

9 Ekim 2012

 

Milliyet / 09.10.2012

 

Fatih Üniversitesi Sema Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hamza Yazgan: “İştahsızlığa sebep olan organik bir neden varsa, öncelikle bu sorun ortadan kaldırılmalı, bunun için ayrıntılı muayene ve tetkikler şart” diyor.

 

Çocuğunun iştahsızlığından şikayet eden anneleri uzmanlar uyarıyor: “ Çocuğunuza zorla yedirmeyin, çünkü iştahsızlık çeşitli hastalıların sinyalini verebilir, araştırın.” Fatih Üniversitesi Sema Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hamza Yazgan: “İştahsızlığa sebep olan organik bir neden varsa, öncelikle bu sorun ortadan kaldırılmalı, bunun için ayrıntılı muayene ve tetkikler şart” diyor.

Bebeğini sürekli besleme eğiliminde olan ve çoğu zaman bu sıkıntı yüzünden kendi ruh sağlığı bozulan anneler bu durumun tedavi edilebilir olup olmadığını merak ediyor. Oysa Fatih Üniversitesi Sema Hastanesi Çocuk Sağılığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hamza Yazgan: “iştahsızlığa sebep olabilecek tüm durumlar tespit edilip araştırılmalı ve çocuk bir uzman tarafından takip edilmeli” dedi.

Dr. Hamza Yazgan: “Çocuğun ihtiyacı olan gıdayı alamamasına İştahsızlık denir. İdrar yolu enfeksiyonları, kulak, burun, boğaz ağrıları, anemiler, bazı hormonal ve alerjik hastalıklarda sıklıkla ortaya çıkan iştahsız vakalarında psikolojik faktörler en çok sebeplerdendir.” Şeklinde bilgi verdi.

Huzursuz aile ortamı iştahsızlığı ekliyor

Aile ortamının huzursuz olması da, çocukta görülen iştahsızlığın önemli bir sebebi. Beslenme şekli, hangi tür yiyeceklerin tercih edildiği, yiyeceklerin nasıl hazırlandığı, beslenme saatleri çocuğun iştahını belirleyen en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Annelere Tavsiyeler

Fatih Üniversitesi Sema Hastanesi Çocuk Sağılığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hamza Yazgan çocuklarda sıklıkla ortaya çıkan iştahsızlığa karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor;

• Özellikle ülkemizde demir eksikliği ile fazla karşılaşıldığı için çocuklara 4. veya 5. aylarda demir profilaksin başlanmalıdır.
• İnek sütü tüketimine de imkan varsa bir yıl, yoksa dokuzuncu ayda başlanmalıdır. Daha erken dönemde inek sütü kullanımı demir eksikliğine yol açabilir.
• İdrar yolu enfeksiyonları ihmale gelemeyecek durumlardan biridir. Çocuğunuz iştahsızsa mutlaka idrar yolu enfeksiyonunu da göz önünde bulundurun.
• Ek gıdalara 6. aydan daha geç başlamayın. Bebeğinizi 9. ayda sofraya oturtun. El becerilerinin, ısırma ve çiğneme becerilerinin gelişmesine yardımcı olun.
• Çocuğun sevmediği gıdalarda ısrar etmeyin. Ancak zaman zaman deneyin ya da daha cazip hale getirerek sunun.
• Çocukların mide kapasiteleri küçük olduğu için 7–8 kaşıktan sonra yemek istemeyebilirler. Bu durumda çocukları zorlamayın. Bazı anneler çocuklarını zorlayarak yemek yedirmektedirler. Eğer ki 4–6 ayda beslenmede bir problem varsa, bu organik bir nedenden kaynaklanma ihtimali yüksektir ve bu yüzden mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.
• Çocuğunuzu başka çocuklara kıyaslamayın. Küçük kalacaksın diye sözlerle tehdit etmeyin.
• Yemek sırasında çocuğu üzecek veya korkutacak şeyler söylemeyin. Evde kavga eden ebeveynlerin varlığı çocuklarda yemek yemeyerek tepki vermelerine sebep olabilir.
• Yemekten önce çocuğa abur cubur gıdalar yedirmeyin. Çocuğun iştahını kesebilir.
• Uyku düzenlerini değiştirmemek veya düzen oluşturmak, temiz havaya çıkarmak, yürütmek, oyun oynamalarını sağlayarak çocukların rahatça yemek yemelerini kolaylaştırabilir.
• Çocuğun bilinçaltına yerleşmiş endişe, üzüntü, nefret veya kıskançlık gibi duygular iştah azalmasına sebep olabilir ve bu durumun tedavisi gereklidir.