Çocuklara internet RTÜK’ü kurulsun

6 Nisan 2013

 

 

AA / 06.04.2013

 

AK Parti Kadın Kolları Başkanlığının düzenlediği, “İnternet Kullanımının Toplum Üzerindeki Psikolojik ve Sosyal Etkileri Çalıştayı”nda uzmanların gündeme getirdiği öneriler sonuç raporunda bir araya getirildi.

 

ANKARA – Hasan Öymez

AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı tarafından geçen ay, ilgili kurumların yöneticileri, akademisyenler ve uzmanların katılımıyla düzenlediği çalıştayda, katılımcıların gündeme getirdiği öneriler sonuç raporunda bir araya getirildi.

TBMM Başkanlığı başta olmak üzere ilgili kurumlarla da paylaşılan raporda, gençler ve çocukların günlük hayatına giren internetin zararlarının asgari düzeye indirilmesi için alınabilecek yasal ve teknik tedbirler sıralandı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) son verilerine göre, Türkiye’de vatandaşların yaklaşık yüzde 45’inin interneti gündelik hayatında kullandığına vurgu yapılan raporda, “İnternetin muazzam bir icat olduğunu kabul etmemek mümkün değildir ancak her gülün bir dikeni olduğu gibi internetin de pek çok dikkat edilmesi gereken yönleri vardır” ifadeleri yer aldı. 

 

Çocuklar anne-babalarından daha bilgili

 

Raporda yer alan bazı tespit ve öneriler şöyle:

-40 yaş üstü bireyler internet kullanımı konusunda gençlere göre daha az bilgilidir. Gençler interneti daha yaygın kullanmaktadır. Dijital okuryazarlık ebeveynler arasında düşüktür. Anneler ve babalar bu konuda çocukları kadar bilgili değiller.

-Teknoloji ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla ‘dijital dil’ kavramı ortaya çıkmıştır. Dijital dili ailelerin bilmiyor olmasından ve hemen hemen her gün yeni şeyler ortaya çıkmaya başladığından kuşak çatışmasının süresi 1-2 yıla düşmüş durumdadır.

-Birçok şeye internetten anında erişmek mümkün hale gelmiştir. Bundan dolayı insanların bekleme ve sabretme gibi önemli özellikleri yıpranmaktadır. Ayrıca bu durum insanları kolaycılığa sevk etmekte. Öğrenmemelerine yol açmaktadır.

-Gençler interneti bilgiye ulaşma aracı olarak kullanmanın ötesinde daha çok sosyal amaçlar için kullanmaktadır.

-Çocukların ve gençlerin güvenli internet kullanmasını desteklemek amacıyla çocuklara özel arama motoru geliştirilmelidir.

-Uzun saatler internet kullanımı hareketsizliğe ve bunun sonucu olarak da obeziteye yol açmakta ve kemik gelişimine zarar vermektedir.

-İnternet ortamındaki yayınların değerlendirilmesi ve toplumun her kesimi açısından internet ortamının daha güvenli hale getirilmesi için RTÜK benzeri bağımsız bir yapıya sahip, bağımsız bütçeli bir kurum oluşturulması düşünülebilir.