Çocuklara iki doz aşı gerekiyor

8 Aralık 2009

 

 

Hürriyet / 05.12.2009

Sağlık Bakanlığı hamilelere özel aşının uygulamasının aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerde ücretsiz yapılacağını, 9 yaş altı çocuklara ilk aşıdan en az üç hafta sonra ikinci doz aşı gerektiğini duyurdu.

9 yaş altı çocuklara ikinci doz aşı gerekiyor 

Bakanlık, açıklamasında, 9 yaş altındaki çocuklara, ilk dozdan en az üç hafta sonra ikinci doz aşı gerektiğini de anımsattı. Aileler, bu süreyi dolduran çocuklarını aşı kartlarıyla birlikte en yakın sağlık kurumuna götürerek ikinci doz aşılarını yaptırabilecek.

Bu arada, Bakanlık, okullarda aşı yaptırılamayan çocukların sağlık kurumlarına götürülerek aşı olmalarının mümkün olduğunu da anımsattı.

Hamileler 7 Aralık’ta aşılanacak

Sağlık Bakanlığı, hamilelere özel Domuz gribi (H1N1) aşısının uygulanmasına 7 Aralık Pazartesi başlanacağını duyurdu. Bu aşı, adjuvan denen katkı maddesini içermiyor.

Bakanlık, hastalığın hamilelerde diğer kişilere göre daha ağır seyredebildiğini ve ölüm riskinin daha yüksek olduğunu anımsatarak bütün hamilelerin aşılanma konusunda duyarlı olmasını istedi.

Aşı ücretsiz

Pandemi Kurulu’nun bu hafta başında aldığı son kararı uyarınca, 50 yaş altındaki herkes aşı olabiliyor. Aşılar, aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerde ücretsiz olarak yapılıyor. Bakanlık “Hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmak” dedi.

Ölenlerin sayısı 241 oldu

Sağlık Bakanlığı’nın dün (3 Aralık) saat 16:30’daki açıklamasına göre, hastalık nedeniyle ölenlerin sayısı 241 oldu. Bunların üçte birinden fazlası, 85’i, 50 yaş altında ve daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişiler.

Ölümlerin en çok görüldüğü iller Ankara (34 kişi), İstanbul (30 kişi) ve Konya (24 kişi).

Hastalık nedeniyle hastanede yatan kişilerin sayısı 223. Bunların 86’sı yoğun bakımda. 62 hastaysa solunum cihazına bağlı durumda.