Çocuklara ‘bilinçli internet’ eğitimi

27 Ocak 2014

Milliyet / 27.01.2014

 

Mutlu Çocuklar Derneği,  interneti bilinçli kullanmaları amacıyla 8 bin çocuğa güvenli internet eğitimi  verecek.

 

Mutlu Çocuklar Derneği, başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm  vatandaşların bilinçli birer ”dijital vatandaş” olmalarını sağlamak amacıyla  ”Çocuklarda Dijital Vatandaşlık Algısının Oluşturulması ve Güvenli İnternet”  projesi hazırladı.

 

Mutlu Çocuklar Derneği Başkanı Sevgi Mermerci, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, internetin öğrenme, iletişim kurma özelliğiyle milyonlarca çocuk ve  gencin dikkatini çeken bir durum olduğunu söyledi.

 

Çocukların internete farklı anlam ve değerler yüklediğine dikkati çeken  Mermerci, internet ve internete bağlı cihazların, çocuklara ve gençlere çok  farklı deneyimler yaşattığını ve birbirleriyle iletişimlerini sağladığını  belirtti.

 

İnternet ortamında, çocukların gerçek yaşamlarından farklı yaşam  tarzlarınında bulunduğunu vurgulayan Mermerci, bunun aynı zamanda çocuklar için  tehlike oluşturan bir durum olduğuna işaret etti.

 

Bu noktadan yola çıkarak internetin güvenli kullanımı konusunda aileleri  ve çocukları bilinçlendirmek için ”Çocuklarda Dijital Vatandaşlık Algısının  Oluşturulması ve Güvenli İnternet” projesi geliştirdiklerini dile getiren  Mermerci, ”Çocukları internet ortamından uzaklaştırmak gibi bir niyetimiz  olmamalı, ama interneti en güvenli halde nasıl kullanacaklarını öğretmeliyiz.  Dijital vatandaşlık ve güvenli internet projesiyle, 8 ilde 8 bin çocuğa eğitim  vereceğiz. Eğitimler 7 Şubat’tan sonra başlayacak ve İstanbul, Trabzon, Ankara, Mardin, Erzurum, İzmir, Kayseri, Adana’da ortaokul öğrencilerine okullarda  verilecek” diye konuştu.

 

Yaklaşık 15 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Mermerci,  projeye Gazi Üniversitesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet  Geliştirme Kurulu’nun da destek verdiğini söyledi.

 

Eğitim öncesinde müfredat oluşturmak için Gazi Üniversitesi başta olmak  üzere üniversitelerin yüksek lisans, doktora öğrencileri ve diğer illerden  bilgisayar öğretmenlerine ders verileceğini dile getiren Mermerci, içeriğin  cocuknet.org da içerikler yayınlanacağını söyledi.

 

Mermerci, Çocukların interneti güvenli kullanabilmeleri için 160  dakikalık video görüntüsünün yanı sıra 5 ayrı kitapçık hazırladıklarını ifade  ederek, ”İnternet ve sağlık, dijital vatandaşlık, sosyal ağlar, internet  bağımlılığı, bir düşün bin tıkla adı altındaki kitaplar öğrencilere dağıtılacak.  Dijital vatandaşlık interneti, bilgisayarı, dijital unsurları en iyi ve güvenli  bir şekilde kullanan bir anlayışın gelişmesi anlamına geliyor. Buradaki en temel  mesele dıştan yaptırımlardan ziyade kullanıcıların bu konuda bilinçlenmesi yaşa  ve gelişime uygun içerikle çocukları karşılaşmasıdır” dedi.

”Her 4 ailenin 3’ünün evinde internet bağlantısı var”

Teknolojinin doğru kullanımı konusunda çalıştay düzenlediklerini ve  çalıştay sonrasında 3 bin 500 çocukta teknoloji algısına ilişkin anket  yaptıklarını anlatan Mermerci, anket sonuçlarının kendilerini bu projeyi yapmaya  sevk ettiğini söyledi.

 

”Her 4 ailenin 3’ünün evinde internet bağlantısı olduğunu gördük.  Öğrencilerin bilgisayar, internet, cep telefonu ve televizyonla geçirdikleri  günlük ortalama sürenin en az 5-6 saat olduğunu belirledik. Ders dışı kitap,  dergi gibi yayınların günlük ortalama okunma süresinin 1 saat olduğunu öğrendik.  Çocukların yükselen yaşıyla birlikte iletişim araçlarına bağımlılığının  arttığını, bu araçların olumsuz etkilerinden daha fazla etkilendiklerini gördük.  Kız çocuklarının bilgisayar ve internet karşısında erkek çocuklarından daha fazla  vakit geçirdiklerini keşfettik. Bu noktada her 3 çocuktan birisinin iletişim  araçlarına yüksek oranda bağımlılık gösterdiği anlaşıldı. Anne babaların öğrenim  durumu yükseldikçe de öğrencilerin film ve müzik indirmek ve haber bilgi  paylaşımının arttığını buna karşı ödev ve ders takviye amacıyla kullanımının  azaldığı görüldü.”