Çocuklar, Unıcef İçin Kendi Haklarını Resimlediler

15 Mart 2013

 

Haberler / 15.03.2013

 

Roche, bu yıl “Çocuk Hakları Senin Hakların!” konulu Resim Festivali düzenledi.

 

Roche, Tıp Bayramı Kapsamında UNICEF’e Verdiği Desteğin 8. Yılında…

 

UNICEF Türkiye Milli Komitesi’ne 2006 yılından bu yana 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında düzenlediği etkinliklerle destek veren Roche, bu yıl “Çocuk Hakları Senin Hakların!” konulu Resim Festivali düzenledi. Roche çalışanlarının çocuklarına yönelik düzenlenen festivale katılan 42 küçük yetenek, 14 Mart tarihinde düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

 

Roche Türkiye, her yıl 14 Mart Tıp Bayramı‘nda UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin çocuklar için gerçekleştirdiği çalışmalarına katkı sağlıyor. Bu kapsamda, çalışanlarının çocuklarına yönelik 2009 yılında “Çocuk Gözüyle Mikroplar”, 2010’da “Çocuk Gözüyle Doktor” ve 2011’de “Geleceğin Yıldızı Sensin! Ne Olmak İstersin?” konulu resim yarışmaları gerçekleştiren Roche Türkiye, 2012 yılında “Geleceği Hayal Et!” konulu bir resim festivali düzenledi. Çocukların “Dostluk”, “Barış” ve “Temiz Bir Dünya” konularında yaptıkları resimler Roche’un yeni yıl tebrik kartları ve takvimlerinde kullandı.

 

Resim Festivali’nin bu yılki konusu, dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu ‘yaşama’, ‘eksiksiz biçimde gelişme’, ‘zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma’, ‘aile; kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma’ haklarını tanımlayan evrensel bir kavram olan “çocuk hakları” olarak seçildi. “Çocuk Hakları, Senin Hakların!” temalı Resim Festivali’ne 42 çocuk katıldı. Küçük yetenekler, çocuk hakları konusundaki mesajlarını resimleriyle verdi.

 

Ödül töreni öncesinde çocuklar çocuk hakları ile ilgili gerçekleştirilen atölye çalışmasına da katılarak konu ile ilgili bilgilerini pekiştirdiler.

 

Farklı yaş gruplarına özel düzenlenen atölye çalışmasının ardından çocuklar ödüllerini aldı.  Törende festivale katılan resimlerden oluşan sergi de ziyarete açıldı.

 

“Tüm çocuklar, haklarından eksiksiz yararlansın”

 

14 Mart tarihinde Roche Türkiye Merkez Ofisi’nde gerçekleştirilen ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi temsilcileri ile Roche çalışanlarının katıldığı törende konuşan Roche Türkiye Genel Müdürü Süha Taşpolatoğlu, bu yıl çocuklara sahip oldukları hakları hatırlatmayı amaçladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Dünyadaki bütün çocukların, tüm haklarından eksiksiz yararlanmasını istiyor ve çocuk haklarının en büyük savunucularından olan UNICEF’e her yıl katkı sağlıyoruz. Bizim onlara verdiğimiz destekten daha çok, çocukların kendi haklarına sahip çıkmaları önemli. Tüm çocukların, çocukluklarını keyifle yaşamalarını diliyoruz. Bu vesileyle tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı‘nı kutlarız.”

 

Sürdürülebilirlikte Dünya Lideri

 

Roche; hastalar ve doktorlara tıbbi değer, kalite ve güvenlilik sunmak; çalışanlarına mükemmel bir çalışma ortamı ve kişisel gelişim imkanı sağlamak ve genel anlamda topluma olan sosyal sorumluluğunu yerine getirmek için çalışıyor. Şirket gerçekleştirdiği kapsamlı sosyal sorumluluk faaliyetleriyle toplum üzerinde sürdürülebilir bir etki yaratmayı amaçlıyor. Roche, sürdürülebilirlik alanında en önemli uluslararası kriter olarak kabul edilen Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde, 2012’de üst üste 4. kez sağlık sektörünün süper lideri seçildi. Şirketin, sağlık sektöründeki öncülüğünü açıkça ortaya koyan bu başarı, Roche’un sorumlu iş uygulamaları ile uzun vadeli değer yaratma stratejisinin global anlamda en yetkin kurumu tarafından onaylanması anlamına geliyor.

Roche ayrıca, bu yaklaşımının en önemli göstergesi olarak, Türkiye‘deki ilk ‘Kurumsal Sorumluluk Raporu’nu yayınladı. Roche Türkiye bu raporla kurumsal yönetim anlayışı, sürdürülebilirlik hedefleri ve kurumsal sorumluluklarıyla ilgili 2011 yılı uygulamalarını ve hedeflerini şeffaf bir şekilde paydaşlarıyla paylaşmış oldu. Roche Türkiye‘nin ilk raporu, dünya çapında kabul gören GRI (Global Reporting Initiative – Küresel Raporlama Girişimi) tarafından B+ seviyede derecelendirildi.